Bezpieczniej za kierownicą

Bezpieczniej za kierownicą

24.07.2020 Aktualności 25 lipca, w Dniu Św. Krzysztofa, od kilkunastu lat obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Według statystyk policyjnych, na początku wakacji doszło do 2 198 wypadków drogowych – to aż o 27 proc. mniej w porównaniu do ubiegłego roku. Czy jeździmy bezpieczniej? W dobie pandemii na pewno częściej korzystamy z samochodów. 94 proc. klientów ankietowanych przez Santander Consumer Multirent deklaruje, że ma zaufanie do podróży autem i uważa auto za najbezpieczniejszy środek transportu.

Samochód w czasie pandemii gwarantuje wymaganą izolację i mniejsze prawdopodobieństwo potencjalnego kontaktu z zakażoną osobą. Niemal wszyscy badani klienci Santander Consumer Multirent uważają, auto jest najbezpieczniejszym środkiem transportu.

- Pandemia koronawirusa sprawiła, że Polacy zaczęli doceniać podróże prywatnymi samochodami nie tylko ze względu na ich komfort i nieograniczoną dostępność użytkowania, ale również bezpieczeństwo swoje i członków rodziny – komentuje Monika Kasprzyk, Dyrektor Działu Zdalnych Kanałów Sprzedaży z Santander Consumer Multirent. – Obecnie dalsza podróż np. pociągiem wiąże się z wieloma nowymi zasadami i trudnościami, m.in. koniecznością noszenia maseczki, dezynfekcji rąk i wcześniejszej rezerwacji miejsca. Jednak nawet to nie daje wciąż stuprocentowej pewności, że unikniemy zarażenia.

Jak podróżować bezpiecznie?

Jak wynika z danych Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji za 2019 rok, wbrew pozorom do największej liczby wypadków drogowych dochodzi przy dobrych warunkach atmosferycznych (ok. 64 proc.), w świetle dnia (ponad 70 proc.) i z winy kierujących (ponad 80 proc.). W sprzyjających okolicznościach kierowcy czują większy komfort jazdy, rozwijają wyższe prędkości bądź wymuszają pierwszeństwo, co często ma negatywne skutki. Nie bez znaczenia dla bezpiecznej jazdy są też możliwości techniczne auta. Jak donosi Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, ok. 30 proc. pojazdów biorących udział w wypadkach w 2019 roku miało braki w oświetleniu lub ogumieniu. Natomiast w ponad 22 proc. z nich występowały usterki układu hamulcowego.

– Co roku, przy okazji Dnia Bezpiecznego Kierowcy, szeroko mówi się  o dbaniu o prawidłowy stan naszych samochodów – mówi Monika Kasprzyk z Santander Consumer Multirent. – Niestety kierowcy często odkładają naprawy na później ze względu na stan swoich finansów, szczególnie teraz, kiedy wielu boi się utraty pracy lub obniżki wynagrodzenia. Warto przyjrzeć się ofertom firm leasingowych np. Santander Consumer Multirent i wynikającymi z nich korzyściom. Jedną z nich jest to, że użytkownik pojazdu nigdy nie zostanie obciążony kosztami naprawy wynikającymi z jego naturalnego użytkowania.

Większe bezpieczeństwo na drogach mają zapewnić przepisy, które weszły w życie 1 lipca 2020. Kierowcy, którzy przekroczą prędkość o ponad 50 km/h poza obszarem zabudowanym stracą prawo jazdy na 3 miesiące, dostaną też mandat w wysokości 500 zł i 10 punktów karnych. Zmiany przepisów dotyczą również limitu prędkości na terenie zabudowanym. Od lipca wynosi on 50 km/h niezależnie od pory dnia.

"Dzień Bezpiecznego Kierowcy" po raz pierwszy obchodzony był w 2006 roku, Ideą tego święta jest uświadamianie kierowcom, jak ważne jest zachowanie ostrożności i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego podczas jazdy.

Przeczytaj także:
 Niezbędnik na duże podróże

Niezbędnik na duże podróże

16.07.2020 Baza wiedzy Do każdej wyprawy samochodowej trzeba się przygotować, jednak przed dłuższymi trasami powinniśmy być szczególnie przezorni. W trakcie jazdy wiele się może zdarzyć, ale niektóre problemy można przewidzieć i wyeliminować jeszcze w domu. Zobacz, na co szczególnie zwrócić uwagę. Czytaj więcej