Chcesz kupić auto elektryczne? Zainteresuj się ulgami i dotacjami

Chcesz kupić auto elektryczne? Zainteresuj się ulgami i dotacjami

15.03.2021 Baza wiedzy Zainteresowanie Polaków „elektrykami” rośnie z roku na rok. Jak wynika z danych CEPiK, opublikowanych przez Samar, na koniec 2020 r. w Polsce zarejestrowano ponad 20 tys. samochodów elektrycznych. Przed podjęciem decyzji o zakupie takiego pojazdu warto zdawać sobie sprawę z dostępnych dotacji i ulg.

W 2020 roku rząd mając na celu zwiększenie zainteresowania zakupem samochodów elektrycznych wśród Polaków, rozpoczął trzy pilotażowe programy skierowane do osób indywidualnych, taksówkarzy i właścicieli firm.

Dzięki pierwszemu z nich pod nazwą „Zielony samochód” osoby nieprowadzące działalności gospodarczej mogły ubiegać się o dopłatę o maksymalnej wartości 18 750 zł z zastrzeżeniem, że kwota ta nie mogła stanowić więcej niż 15 proc. wartości auta. Pozostałe programy - „eVAN” skierowany do przedsiębiorców i „Koliber” adresowany do taksówkarzy dawały możliwość dofinansowania kosztów pojazdu na poziomie 30 i 20 proc. W ich przypadku system dotacji obejmował także ładowarki o mocy do 22 kW.

Po uzgodnieniach z Komisją Europejską ws. schematu wsparcia dla zakupu samochodów elektrycznych oraz budowy infrastruktury ładowania takich pojazdów, rząd planuje uruchomienie kolejnych programów inspirowanych zeszłorocznym pilotażem. Dotacje to jednak nie koniec korzyści związanych z poruszaniem się „elektrykiem”.

Jazda buspasem i bezproblemowe parkowanie za darmo

Posiadacze aut elektrycznych mogą liczyć również na ulgi i ułatwienia życia codziennego, które gwarantuje im ustawa o elektromobilności. Z tego powodu mają oni prawo do poruszania się tzw. buspasami, czyli specjalnymi pasmami wytyczonymi dla autobusów, które pozwalają omijać korki i skracają czas podróży samochodem. Poza tym kierowcy e-aut zyskują możliwość bezpłatnego postoju w centrach miast w strefie niestrzeżonego parkowania. A po wprowadzeniu stref czystego transportu, do listy przywilejów dołączy także prawo wjazdu na obszary zamknięte dla samochodów spalinowych.

Co trzeba zrobić, żeby skorzystać z tych ulg? Jedynym wymogiem jest odpowiednie oznaczenie samochodu – „elektryk” powinien mieć zieloną tablicę lub obowiązującą wcześniej niebieską naklejkę z symbolem „EE” umieszczoną na przedniej szybie.

Zachęcamy do rozważenia zakupu auta elektrycznego. Ilość udogodnień związana z jego użytkowaniem jest znacząca. Poza dotacjami i ulgami wynikającymi z ustawy o elektromobilności, na kierowców e-aut w wielu miejscach czekają darmowe ładowarki, dzięki którym bezpłatnie uzupełnią akumulatory w swoich samochodach. Takie rozwiązanie jest o wiele bardziej ekonomiczne niż poruszanie się typowym pojazdem spalinowym.