Co musi zrobić nowa firma, żeby otrzymać leasing na samochód?

Co musi zrobić nowa firma, żeby otrzymać leasing na samochód?

14.04.2022 Aktualności Według naszych danych, zobowiązania podjęte przez nowopowstałe firmy stanowią jedynie 2 proc. wszystkich umów leasingowych z 2021 roku. Powodem może być błędne przekonanie, że otrzymanie leasingu przez nowe firmy jest trudniejsze niż u przedsiębiorstw działających dłużej i towarzyszące mu obawy o negatywne rozpatrzenie wniosku. Jak otrzymać leasing na samochód przez nową firmę? Tłumaczymy poniżej.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że procedura przyznawania leasingu nowym firmom jest taka sama jak u pozostałych podmiotów. Różnica występuje w podejściu do oceny ryzyka leasingowego. Ze względu na brak historii kredytowej czy osiąganych dochodów przez przedsiębiorców z krótszym stażem, najważniejszym kryterium decydującym o przyznaniu leasingu jest sytuacja materialna właściciela firmy bądź jej reprezentantów. Sprawdzamy wtedy czy dane wskazanych osób znajdują się w bazach zewnętrznych, takich jak BIK czy BIG. Pozwala to ocenić czy potencjalny klient terminowo spłaca swoje zobowiązania i nie opóźnia się w płatnościach za rachunki i faktury. To umożliwia eliminację z procesu pozyskania finansowania osób, które mają problemy z wypłacalnością.

W takim przypadku pomocne jest posiadanie pozytywnej historii kredytowej. Potencjalny klient, który miał w przeszłości terminowo uregulowane zobowiązanie, jest bardziej wiarygodny w oczach leasingodawcy. Dodatkowo może się zdarzyć, że otrzyma on możliwość uiszczenia niższej opłaty wstępnej w przeciwieństwie do kogoś, kto nie posiada pozytywnej historii kredytowej.

Jest to bardzo ważne, ponieważ często trudno jest ocenić wiarygodność nowopowstałych firm, co przekłada się na wysokość wymaganej, pierwszej wpłaty. Im jest wyższa, tym łatwiej otrzymać finansowanie danemu podmiotowi, bo wiąże się to z mniejszym ryzykiem dla leasingodawcy. Maksymalnie może ona wynosić 45 proc. ceny pojazdu.

Na wysokość opłaty wstępnej może wpłynąć też wysokość i stabilność dochodów. Osoba, która w prosty sposób udokumentuje swoje obecne i przeszłe wpływy (np. zawarte kontrakty, poświadczenia innych firm) i której wynagrodzenie nie waha się znacząco z miesiąca na miesiąc, ma większe szanse na niższą wpłatę. Każdy przypadek rozpatrywany jest jednak indywidualnie.

Poza tym sam proces uzyskiwania finansowania wygląda tak samo jak w przypadku dłużej działających przedsiębiorstw. Na początku zainteresowany składa wniosek leasingowy, gdzie podaje swoje dane osobowe oraz informacje na temat firmy. Jeśli jego działalność trwa dłużej niż miesiąc, jest również pytany o osiągnięty z niej dotychczasowy przychód i dochód. Następnie wniosek trafia do weryfikacji, a potencjalnemu klientowi pozostaje jedynie czekanie na jego akceptację.

Przeczytaj także:
 Santander Consumer Multirent „Diamentem Forbesa”

Santander Consumer Multirent „Diamentem Forbesa”

21.02.2022 Aktualności Profesjonalizm i najwyższe standardy obsługi klientów doprowadziły nas do zaszczytnego miejsca wśród prestiżowego grona laureatów „Diamentów Forbesa” roku 2022. Ranking miesięcznika docenia firmy, które w ostatnich trzech latach najskuteczniej zwiększyły swoją wartość. Czytaj więcej