Czwarty kwartał upłynie pod znakiem niskiej dostępności nowych aut

Czwarty kwartał upłynie pod znakiem niskiej dostępności nowych aut

08.10.2021 Aktualności Przez ostatnie półtora roku w branży automotive ciężko było cokolwiek przewidzieć, jeśli chodzi o sprzedaż nowych samochodów. Obecnie sytuacja nie jest lepsza, bo zmagamy się z bardzo niską dostępnością takich aut. Z czym wiąże się ten problem i jak wpłynie na rynek? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Chociaż efekty słabej dostępności nowych samochodów nie są jeszcze widoczne wprost w rezultatach finansowych, rozmawiając z dealerami można wysnuć wniosek, że skala problemu rośnie, a do wyjścia na prostą została jeszcze daleka droga. Co prawda, Santander Consumer Multirent dotąd radził sobie z tym problemem całkiem dobrze, dzięki szerokiej ofercie finansowania samochodów używanych, gdzie podaż produktu jest jeszcze nieco lepsza - spodziewamy się jednak, że spowolnienie w sektorze samochodowym niebawem dotrze również i do nas. Rynek sprzedaży samochodów jest bowiem ściśle powiązany. W sytuacji, gdy klienci nie mogą kupić nowych samochodów, nie wymienią starszych, co siłą rzeczy przełoży się na malejący stok pojazdów używanych.

Symptomy problemu podażowego można zauważyć, obserwując postępowanie firm i CFM-ów. W ciągu minionych tygodni wyraźnie wzrosła na rynku liczba wniosków o przedłużenie umów leasingu na kolejne miesiące, a więc de facto – o wydłużenie czasu użytkowania dotychczasowych pojazdów. Główny powód tego zjawiska wydaje się oczywisty: kłopoty z terminową dostawą zamówionych partii samochodów.

Te problemy sprawiają, że czwarty kwartał 2021 r. będzie wyglądał nieco inaczej niż w ubiegłych latach. Zwyczajowo w ostatnich trzech miesiącach roku branża dopiero się rozpędzała, sprzedając procentowo najwięcej aut. Jednak tym razem na próżno tego oczekiwać, ponieważ przy wyjątkowo skromnych stokach i opóźnieniach w dostawach pojazdów nie sposób przeskoczyć określonego wolumenu.

Sytuacja ta jest o tyle niekomfortowa, że w przypadku zwyczajowej dostępności aut, chętnych na zakup samochodu w czwartym kwartale raczej by nie zabrakło. W końcu gospodarka wraca na szybsze tory po pandemicznym kryzysie, a niepewność przedsiębiorców co do planowanych nowelizacji podatkowych : może spowodować wzrost popytu na samochody.

Szkoda, że branża mierzy się z tak nietypowym problemem właśnie teraz, gdy niska podaż spotyka się dodatkowo z wyższym niż zazwyczaj popytem. Możemy tylko trzymać kciuki, że produkcja i dostawy szybko wrócą na pożądany poziom, choć na razie ciężko przewidzieć, kiedy do tego dojdzie. Przed nami rozciągają się kolejne, trudne do prognozowania miesiące, ale w dłuższej perspektywie – mimo wszystko – można być chyba umiarkowanym optymistą. Miejmy nadzieję, że póki sytuacja nie wróci do normy, klienci poczekają na nowe auta wraz z dealerami.

Z pełną treścią artykułu możesz zapoznać się tutaj

Przeczytaj także:
 Jak przygotować auto na jesień?

Jak przygotować auto na jesień?

23.09.2021 Aktualności Na zewnątrz robi się coraz chłodniej, możemy zaobserwować też coraz częstsze opady deszczu. To dobry moment, żeby przygotować nasze auto na nową porę roku. W jaki sposób? Tłumaczą eksperci Santander Consumer Multirent. Czytaj więcej

 Na co zwracać uwagę przy wyborze leasingu?

Na co zwracać uwagę przy wyborze leasingu?

28.07.2021 Baza wiedzy Niemal połowa przedsiębiorców bierze pod uwagę różne oferty finansowania, planując zakup pojazdu do swojej firmy. Przedstawiamy różnice występujące między najpopularniejszymi rodzajami leasingu i radzimy na co warto zwracać uwagę przy analizowaniu ofert. Czytaj więcej

 Zmiany w programie „Mój Elektryk”

Zmiany w programie „Mój Elektryk”

08.09.2021 Aktualności Oceniając nową odsłonę programu „Mój Elektryk”, czyli rządową propozycję dofinansowania zakupu aut z napędem elektrycznym, zmianą na plus jest to, że najnowsza edycja, poza osobami indywidualnymi, obejmie także przedsiębiorców. Czytaj więcej