Czym różni się auto elektryczne od hybrydy typu plug-in?

Czym różni się auto elektryczne od hybrydy typu plug-in?

02.07.2021 Baza wiedzy Jak wynika z badania KPMG „Global Automotive Executive Survey 2020”, prawie połowa kadry zarządzającej z branży wskazała, że ogniwa elektryczne będą napędzać większość samochodów do 2030 roku. Na rynku ma wzrosnąć też ilość maszyn o napędzie hybrydowym, w tym typu plug-in. Jakie są różnice między tymi pojazdami i który z nich jest bardziej opłacalny? Radzimy w artykule poniżej.

Auto elektryczne to dobry wybór dla osób troszczących się o środowisko naturalne. Charakteryzuje je to, że nie spala benzyny, jazda nim jest więc w 100 proc. bezemisyjna. Do tego dochodzą inne zalety, jak cisza podczas jazdy oraz benefity wynikające z ustawy o elektromobilności, w tym bezpłatny postrój w centrach miast w strefie niestrzeżonego parkowania oraz jazda buspasami. Wygoda użytkowania takiego auta jest jednak skorelowana z rozwojem infrastruktury ładowania i warunkami mieszkaniowymi potencjalnego nabywcy. Mieszkaniec bloku musi liczyć się z tym, że nie będzie mógł naładować go w domu. Jednak nawet ci z nas, którzy mieszkają w domach jednorodzinnych, będą musieli użyć w tym celu gniazdka 230V i poświęcić na ten proces kilka dobrych godzin. Dla osoby zabieganej, mimo dłuższej możliwości jazdy na „baterii”, może okazać się to poważną niedogodnością. Co prawda, mamy w Polsce tzw. stacje szybkiego ładowania, jednak nadal jest ich zbyt mało w stosunku do zapotrzebowania.

Hybrydy plug-in to pewnego rodzaju kompromis, bo łączą silnik benzynowy i elektryczny, więc czasem działają jak „elektryki”, a innym razem jak pojazdy spalinowe. Nad zarządzaniem pracą takiego auta czuwają zaawansowane moduły sterujące, które decydują o tym, w jakim trybie powinien poruszać się aktualnie samochód na podstawie poziomu naładowania akumulatora oraz wskaźników paliwa. Decyzję tę może podjąć też sam kierowca. Hybrydy plug-in charakteryzują się dużą pojemnością akumulatorów, więc w trybie zeroemisyjnym mogą pokonać nawet ponad 50 kilometrów. Natomiast, kiedy wyruszamy w dłuższą podróż – można uruchomić silnik spalinowy.

Od zwykłych hybryd odróżnia je sposób ładowania. Dzięki wtyczce występującej w wersji plug-in, samochód można podłączyć do sieci. Z kolei w klasycznym aucie hybrydowym akumulator nie jest ładowany z zewnątrz, a energia jest pozyskiwana w wyniku napędzania silnikiem spalinowym lub podczas hamowania. Wersja plug-in umożliwia też kierowcy poruszanie się wyłącznie przy użyciu energii elektrycznej przez dłuższy czas, na większym dystansie i na jego życzenie. Natomiast zwykłe hybrydy są napędzane przez motor elektryczny przez krótszy czas i niemal wyłącznie wtedy, gdy praca silnika spalinowego jest nieefektywna. Nie będą w stanie przejechać też na silniku elektrycznym tylu kilometrów, co hybryda ładowana z zewnątrz.

Wybór maszyny zależy więc od stylu życia. Dla osoby poruszającej się w obrębie miasta, a jednocześnie ceniącej sobie ekologię oraz benefity wynikające z użytkowania auta w 100 proc. elektrycznego, będzie ono najlepszym rozwiązaniem. Natomiast jeżeli nasz styl życia związany jest z dłuższymi trasami, lepszym wyborem będzie hybryda typu plug-in pozwalająca przeskakiwać pomiędzy napędem elektrycznym a spalinowym. Samochody elektryczne są droższe od tradycyjnych aut, jednak zawsze możemy skorzystać z finansowania leasingiem, jak np. Leasing Premium Green Car z Santander Consumer Multirent, oferującym okres spłaty do 60 miesięcy, kartę paliwową, pełną opiekę w przypadku szkody i szereg innych korzyści, dzięki którym nasz budżet nie straci na podobnej inwestycji.

Przeczytaj także:
 Jak wybrać auto do firmy?

Jak wybrać auto do firmy?

08.06.2021 Baza wiedzy Według naszego badania aż 44 proc. polskich firm posiada co najmniej jedno auto na użytek pracowników, a w co dziesiątej z nich liczba takich pojazdów rośnie do 4 albo 5. Jak wybrać samochód do firmy, który spełni nasze oczekiwania i będzie dobrze służył pracownikom? Radzimy w poniższym artykule. Czytaj więcej

 Jak przygotować auto do lata?

Jak przygotować auto do lata?

17.06.2021 Baza wiedzy Kiedy na zewnątrz robi się coraz cieplej, a ustalone urlopy zbliżają się wielkimi krokami, warto zadbać o stan naszego pojazdu, by uniknąć przykrych niespodzianek na drodze. Trudne, zimowe warunki sprawiają jednak, że będziemy musieli poświęcić trochę czasu na przywrócenie aut do dawnej świetności. Czytaj więcej

 Jak wybrać pierwszy samochód?

Jak wybrać pierwszy samochód?

12.10.2020 Porady Zakup pierwszego samochodu to spore wydarzenie w życiu młodego człowieka. Emocje po zdanym egzaminie na prawo jazdy jeszcze nie opadły, a już szykują się kolejne, związane ze sporym wydatkiem jakim jest nabycie wymarzonego pierwszego auta. Na co zwrócić uwagę? Czytaj więcej