Dlaczego warto mieć Kartę Paliwową?

Dlaczego warto mieć Kartę Paliwową?

09.05.2019 Aktualności Specjalne karty płatnicze, zwane Kartami Paliwowymi, oferowane przez koncerny paliwowe, pozwalają na kontrolę wydatków i wygodny sposób rozliczania faktur za paliwo, ale to nie jedyne ich zalety. Takie rozwiązanie oferuje również Santander Consumer Multirent w ramach produktów leasingowych i upoważnia ono do bezgotówkowego zakupu paliw, towarów i usług na stacjach paliw ORLEN S.A. lub BP Europe SE. Przedstawiamy jego właściwości oraz wyjaśniamy, czym jest i do kogo skierowana jest możliwość korzystania z Karty Paliwowej.

Czym jest Karta Paliwowa?

Karta Paliwowa wyglądem oraz sposobem działania przypomina magnetyczną kartę kredytową. Okazuje się jednak, że jest to zaawansowane narzędzie telematyczne, będące doskonałym rozwiązaniem dla firm, które chcą w prosty sposób zarządzać swoją flotą samochodów. Pierwsze karty paliwowe pojawiły się na świecie w latach 90., a ich podstawową zaletą jest unikanie transakcji gotówkowych, co pozwala zaoszczędzić czas oraz koszty, zarówno użytkownika pojazdu, jak i firmy zarządzającej flotą. Zastosowanie odpowiedniej Karty Paliwowej przynosi korzyści przedsiębiorcom oraz kierowcom, użytkującym samochody z firmowej floty – profity są wielopoziomowe. Dzięki nim można bowiem zapłacić bezgotówkowo nie tylko za paliwo, ale również za płyn do spryskiwaczy czy inne niezbędne produkty samochodowe, a także usługi dostępne na stacji (np. za myjnię). Karta Paliwowa umożliwia także wygodne płatności za przejazd autostradami, mostami i tunelami oraz za korzystanie z morskich przepraw promowych, które można realizować w Polsce oraz większości krajów Europy.

Dla kogo jest Karta Paliwowa?

Karty Paliwowe, które wydają sieci stacji benzynowych, są przeznaczone jedynie dla firm – do ich uzyskania niezbędny jest REGON. Są one niezwykle przydatne w zarządzaniu flotą samochodów dzięki specjalnym programom komputerowym, które nie tylko raportują i wykrywają nieprawidłowości w eksploatacji samochodów, ale również umożliwiają wprowadzenie limitów oraz ograniczeń dotyczących miejsca czy pory tankowania. Dodatkowo pozwalają zarządzać Kartą Paliwową poprzez Internet, co jest bardzo wygodne w dzisiejszych czasach.

Zasady wydania Karty Paliwowej są już uzależnione od koncernów paliwowych, które je oferują. Należy pamiętać, że można spotkać się z pewnego rodzaju ograniczeniami. Wiążą się one np. z liczbą posiadanych pojazdów lub zużyciem paliwa przez dane przedsiębiorstwo. Różnice są widoczne także w kosztach użytkowania poszczególnych Kart Paliwowych (miesięczne, roczne, za poszczególne karty lub za wszystkie łącznie), a także w formie ich wystawiania – mogą być wydane imiennie, na samochód lub na okaziciela, czyli firmę. W pierwszym przypadku widnieje na niej imię i nazwisko użytkownika, a w drugim – numer rejestracyjny samochodu. Trzeci przypadek (na okaziciela) umożliwia tankowanie wielu samochodów w firmie. Co więcej, wyróżnia się dwie wersje Kart Paliwowych – z odroczonym terminem płatności i pre-paid – do kwoty wpłaconej wcześniej na dane konto. Transakcje dokonywane za ich pośrednictwem są zbliżone do tych, zawieranych przez karty płatnicze i kredytowe – mogą być bowiem potwierdzane za pomocą kodu PIN lub podpisu osoby, która dokonuje płatności. Ponadto należy podać stan licznika (przebieg w kilometrach) tankowanego samochodu i jego numer rejestracyjny.

Zalety posiadania Karty Paliwowej

Transakcje bezgotówkowe – dzięki którym odpada konieczność noszenia przy sobie gotówki, co wpływa na bezpieczeństwo – to nie jedyna zaleta posiadania Karty Paliwowej przez przedsiębiorców. Warto ją mieć również z kilku innych względów. Oprócz wygody oraz oszczędności czasu i kosztów – zarówno po stronie użytkownika pojazdu, jak i firmy, która zarządza flotą samochodową – Karta Paliwowa gwarantuje wspomaganie fakturowania, co wiąże się z minimalizacją formalności. Przedsiębiorca otrzymuje jedynie dwie zbiorcze faktury w miesiącu, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, zwłaszcza w firmach, w których flota jest dosyć rozbudowana. W przypadku 100 samochodów tankujących trzy razy w miesiącu, liczba faktur w tym okresie osiągnęłaby liczbę 300. Dla każdej firmy jest to bardzo uciążliwe.

Karta Paliwowa to również pomoc w kontroli wydatków paliwowych, co zapewniają dwa rozwiązania – odpowiednie programowanie karty i tworzenie szczegółowych raportów. Pozwalają one na wyeliminowanie zakupu niedozwolonych produktów dzięki szczegółowemu ich ustaleniu na poziomie programowania. Podczas tej operacji można także wyznaczyć limit na zakupy – kwotowy lub wolumenowy. Jeżeli chodzi o paliwo, można je nabyć po atrakcyjnej cenie, ponieważ firmy leasingowe, wykorzystując swoją siłę nabywczą, otrzymują stosowne rabaty od koncernów paliwowych, które mogą przenieść na klientów, co byłoby niemożliwe w przypadku klientów indywidualnych. Warto jednak pamiętać, że Karta Paliwowa umożliwia zakup nie tylko paliwa, ale również usług (do których należy m.in. myjnia) oraz produktów dostępnych na stacji benzynowej – z wyłączeniem alkoholi i wyrobów tytoniowych.

Kontrola dotyczy również bieżącego zużycia paliwa. Jest to możliwe dzięki specjalnemu oprogramowaniu, będącego w posiadaniu firm leasingowych, które świadczą usługi tego rodzaju kontroli na podstawie prowadzonych przez siebie statystyk. Dane w nich zawarte pomagają w oszacowaniu średniego zużycia paliwa dla danego modelu samochodu. W przypadku, gdy ilość zużytego paliwa odbiegnie od średniej o więcej niż 10-20%, można przypuszczać, że pojazd jest uszkodzony.

Karty Paliwowe mogą być kartami uniwersalnymi lub kartami, których emitentami są koncerny paliwowe. Tutaj również występują pewne różnice, np. pod względem liczby dostępnych stacji benzynowych oraz dodatkowych usług, które świadczone są przez poszczególne koncerny paliwowe. W sytuacji, gdy kierowcy, będący pracownikami danej firmy, podróżują głównie po krajach europejskich, przy wyborze marki należy wziąć pod uwagę liczbę stacji poza granicami Polski oraz ich lokalizację – najlepiej, aby znajdowały się one przy głównych drogach. Inaczej sprawa wygląda, gdy kierowcy przemieszczają się na co dzień między mniejszymi miejscowościami w obrębie Polski – wtedy dostępność stacji benzynowych będzie potrzebna w tych właśnie miejscach. Na szczęście Karty Paliwowe są ważne zarówno na terenie naszego kraju, jak i państw zagranicznych, a dodatkową zaletą przedsiębiorstw, w których flota porusza się poza granicami Polski, jest gwarancja fakturowania netto ze zwrotem zagranicznego VAT-u.

Przy wymienianiu zalet posiadania Karty Paliwowej warto również wspomnieć o tańszym leasingu (wybór karty obniża jego koszt). Jest to bowiem jeden z produktów dodatkowych, którego wykup wpływa korzystnie na warunki finansowe leasingu. Warto dodać, że wśród leasingobiorców, którzy decydują się na podpisanie umowy z pełnym zakresem dodatków, zyskuje ona dużą popularność, a to powoduje z kolei częste regulacje należności na stacjach paliw właśnie za pomocą Kart Paliwowych.

Przykładowe Karty Paliwowe

Jak już wspominaliśmy, na rynku istnieje wiele Kart Paliwowych, a ich wybór należy uzależnić od kilku czynników – typu samochodów, rodzaju tankowanego paliwa, liczby pokonywanych kilometrów, miesięcznych wydatków czy obszaru działania. Dzięki sprecyzowaniu potrzeb może się okazać, że dany dostawca może być bardziej odpowiedni od innego.

Koncern paliwowy PKN Orlen oferuje kilka rodzajów Kart Paliwowych, dostosowanych do oczekiwań i wymagań danej firmy – wielkości, ilości i rodzajów pojazdów, profilu działalności oraz ilości tankowanego paliwa. Kilka rozwiązań dostępnych jest także w koncernie paliwowym BP. Uniwersalnym wyborem jest Karta Paliwowa BP + Aral, która zapewnia bezpieczne rozwiązania online wszystkim flotom poruszającym się po Europie.

Karta Paliwowa w Santander Consumer Multirent

W ramach leasingu samochodowego w Santander Consumer Multirent dostępne są usługi dodatkowe, takie jak ubezpieczenia, dostęp do e-Platformy oraz Karta Paliwowa, która upoważnia klienta do bezgotówkowego zakupu paliw, towarów i usług na stacjach paliw ORLEN S.A lub BP Europe SE.

Jakie korzyści wynikają z posiadania Karty Paliwowej?

Przede wszystkim jest to bardzo prosta – bezgotówkowa – forma płatności z odroczonym terminem zapłaty oraz miesięcznym limitem, ustawionym na poziomie 1000 zł, 2000 zł lub indywidualnie z Klientem (bez konieczności składania zabezpieczenia finansowego). Karta Paliwowa wystawiana jest na numer rejestracyjny pojazdu lub na okaziciela i jest dodatkowo zabezpieczona PIN-em. Leasingobiorca nie musi składać kompletu dokumentów, upoważniających do jej wydania – kwestiami związanymi z przygotowaniem i wydaniem karty zajmuje się w imieniu Klienta firma leasingowa. Ten z kolei otrzymuje dwie faktury zbiorcze w miesiącu za zakup na stacjach z 14-dniowym terminem płatności (dzięki temu nie ma konieczności pobierania faktury VAT na stacji). Ponadto, jeżeli nabędzie on Kartę Paliwową przy zawarciu umowy o finansowanie, ma możliwość uzyskania korzystnej bonifikaty rat w harmonogramie spłaty. Użytkowanie Karty Paliwowej daje również szereg różnych możliwości, w przypadku karty BP są to m.in.:

  • korzystanie z myjni automatycznych i bezdotykowych oraz odkurzacza na stacjach BP,
  • zakup wszystkich rodzajów paliw, środków smarnych oraz płynów do spryskiwacza na stacjach BP,
  • płatności za autostradę A2 oraz A4 (Sośnica-Wrocław) przy pomocy karty BP,
  • zbieranie punktów Payback przy płatności Kartą Paliwową oraz uczestniczenie w licznych promocjach.

Warto pamiętać, że Kartę Paliwową można używać na ponad 800 stacjach w porozumieniu z Routex, w tym 454 stacjach BP lub ponad 1700 stacjach ORLEN i BLISKA.

Podsumowując, wszystkie wyżej wymienione korzyści, wynikające z użytkowania Kart Paliwowych, oraz rzeczywiste oszczędności, które są efektem korzystania z nich, są mocno odczuwalne. Pozwalają one na usprawnienie procesów wewnętrznych, co przekłada się na krótszy czas obsługi oraz zwiększoną wydajność. Firmy, korzystające z leasingu samochodowego, często uzupełniają go o Kartę Paliwową, głównie ze względu na potrzebę skutecznego zarządzania flotą samochodową. W takiej sytuacji jest to najlepszy krok w tym kierunku. Warto zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi wydania Karty Paliwowej w ramach leasingu samochodowego w Santander Consumer Multirent i skorzystać z szerokiej oferty przywilejów. Masz pytania? Zadaj je naszemu konsultantowi już teraz kontaktując się za pośrednictwem formularza kontaktowego bądź telefonicznie na numer [do uzgodnienia].

Przeczytaj także:
 Pożyczka leasingowa jako alternatywa dla leasingu

Pożyczka leasingowa jako alternatywa dla leasingu

09.05.2019 Baza wiedzy Określenie sposobu finansowania działalności nowej firmy powinno być priorytetem dla każdego przedsiębiorcy, który nie dysponuje na starcie pieniędzmi, pozwalającymi mu na prowadzenie biznesu bez obawy o jego płynność finansową. Wgłębiając się w temat, można wyróżnić kilkanaście źródeł finansowania. Czytaj więcej

 Kto może otrzymać leasing samochodowy?

Kto może otrzymać leasing samochodowy?

18.04.2019 Porady Leasing samochodowy jest bardzo korzystną formą finansowania auta dla osób, prowadzących działalność gospodarczą oraz spółek prawa handlowego. Wpływ na to ma kilka czynników. Jednym z nich są mniejsze koszty w porównaniu do kredytu, które rozłożone są na raty leasingowe. Czytaj więcej

 Leasing samochodu - na czym polega i co daje?

Leasing samochodu - na czym polega i co daje?

23.05.2019 Porady Zastanawiasz się, czy opłaca się wziąć w leasing samochód przy zakładaniu firmy? Jakie są zalety oraz wady takiej formy finansowania? A może lepszym rozwiązaniem jest kredyt na samochód? Czy warto wykupić samochód po zakończeniu umowy leasingowej? Na czym polega ubezpieczenie samochodu w leasingu? Czytaj więcej