Jak przygotować auto na jesień?

Jak przygotować auto na jesień?

23.09.2021 Aktualności Na zewnątrz robi się coraz chłodniej, możemy zaobserwować też coraz częstsze opady deszczu. To dobry moment, żeby przygotować nasze auto na nową porę roku. W jaki sposób? Tłumaczą eksperci Santander Consumer Multirent.

Przygotowania samochodu na jesień powinniśmy zacząć od sprawdzenia stanu technicznego naszego pojazdu. Na samym początku warto przyjrzeć się hamulcom. Jesienią, z powodu częstych opadów, nawierzchnia szybko robi się śliska, co wydłuża drogę hamowania i sprzyja wypadkom. Sprawdzenie ich stanu uchroni nas przed kolizją.

Ważnym elementem jest też akumulator. Wizyta u mechanika, gdzie ten oceni jego pracę, może uchronić kierowcę przed późniejszymi problemami z odpaleniem auta. Ponieważ wymiana akumulatora nie jest droga, warto pomyśleć o tym w sytuacji, gdy jeździmy samochodem już kilka lat i mamy w planach zachować go przez kolejne lata. Opieszałość może sprawić, że gdy będziemy chcieli sprzedać nasze auto, oddamy je kolejnemu właścicielowi wraz z nowym akumulatorem, z którego możliwości sami wcześniej nie skorzystaliśmy.

Istotną rolę odgrywa również oświetlenie pojazdu. Jesienią, gdy zmrok zapada zdecydowanie szybciej, warto skontrolować czy żarówki nie zaczynają świecić słabiej niż wcześniej. Znowu z powodu zwiększonych opadów powinno się sprawdzić także wycieraczki. Jeśli stare piszczą, nie radzą sobie z nadmiarem wody lub pozostawiają smugi, oznacza to, że nadszedł czas na to, żeby wymienić je na nowe. Jesień wielu kierowcom kojarzy się też z parowaniem szyb. By temu zapobiec, warto kupić specjalny płyn, który je przed tym uchroni. Przed parowaniem zabezpieczymy się również, przedmuchując i dezynfekując zatkane kanały wentylacyjne.

Poza tym warto sprawdzić jeszcze czy płyn do chłodnicy zachował swoje właściwości i czy jest go odpowiednio dużo, by wystarczył również na zimowe spadki temperatur. Jest to szczególnie ważne, ponieważ brak odpowiedniej ilości lub utrata właściwości płynu może doprowadzić do awarii silnika.

Na sam koniec pozostaje jeszcze zadbać o zewnętrzny wygląd naszego pojazdu. W tym celu warto wyposażyć się w szczotkę do zmiatania liści i ściągaczki do usuwania wody z karoserii i szyb bocznych. Te narzędzia pomogą nam w walce z nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi, zachowując nasze auto w dobrym stanie podczas nowej pory roku.

Przeczytaj także:
 Leasing samochodu - na czym polega i co daje?

Leasing samochodu - na czym polega i co daje?

23.05.2019 Porady Zastanawiasz się, czy opłaca się wziąć w leasing samochód przy zakładaniu firmy? Jakie są zalety oraz wady takiej formy finansowania? A może lepszym rozwiązaniem jest kredyt na samochód? Czy warto wykupić samochód po zakończeniu umowy leasingowej? Na czym polega ubezpieczenie samochodu w leasingu? Czytaj więcej