Jak wybrać pierwszy samochód?

Jak wybrać pierwszy samochód?

12.10.2020 Porady Zakup pierwszego samochodu to spore wydarzenie w życiu młodego człowieka. Emocje po zdanym egzaminie na prawo jazdy jeszcze nie opadły, a już szykują się kolejne, związane ze sporym wydatkiem jakim jest nabycie wymarzonego pierwszego auta. Na co zwrócić uwagę?

Ustal priorytety

W wielu internetowych poradnikach można przeczytać, iż najważniejsze w procesie zakupu pierwszego samochodu jest ustalenie stanu technicznego pojazdu. I ta rada jest przydatna, jednak jest coś, o czym należy pomyśleć jeszcze wcześniej – ustalenie do czego samochód będzie nam potrzebny. Do przejazdów z pracy do domu, wyjazdów poza miasto czy wyjazdów zagranicznych? Będziemy nim jeździć sami czy może z dwójką dzieci? Jaką miesięcznie kwotę możemy przeznaczyć na samochód? Podjęcie na wstępnym etapie powyższych kwestii pozwoli sformułować jakiego samochodu z rynku poszukujemy. Jest znacząca różnica pomiędzy zakupem Toyoty Yaris a Mazdy CX-5. Decyzja ta pozwoli również zawęzić poszukiwania w obrębie danej klasy samochodów co powinno znacząco przyśpieszyć znalezienie tego jednego, jedynego, wymarzonego.

Zaufaj ekspertom

Przeważająca większość młodych kierowców zakupuje swój pierwszy samochód z tzw. drugiej ręki. Warto rozeznać się w ofercie w internecie czy w lokalnych komisach. Zazwyczaj proces ten jest długotrwały i żmudny. Rzadko się zdarza, że pojazd, który byśmy chcieli stał na parkingu. Musimy na niego poczekać. Ale co zrobić jak już się pojawi? Warto popytać znajomych o godnego zaufania mechanika i to z nim pojechać na oglądanie samochodu lub, jeśli nie mamy takiej możliwości, nalegać by pojechać na wybraną przez nas stację diagnostyczną. Sprzedawcy nie będzie zależało na obniżeniu wartości samochodu, tym samym o pewnych usterkach czy kluczowych naprawach nie będzie chciał nam powiedzieć, a mogą one być kluczowe i mieć wpływ na późniejsze użytkowanie samochodu. Mechanik czy diagnosta ze stacji obiektywnym okiem stwierdzi, czy wybrany samochód warto kupić w podanej cenie czy też należy poszukiwać dalej. Mechanik wprawnym okiem zobaczy, czy dany samochód był „bity”, i jaki wpływ to będzie miało na dalszą jego eksploatację. Mało tego – będzie na podstawie doświadczenia mógł powiedzieć, jak może się samochód starzeć.

Nie pomijaj kwestii formalno-prawnych

Przed zakupem warto również sprawdzić kwestie formalno-prawne pojazdu. Kluczowa jest weryfikacja prawa sprzedawcy do oferowanego samochodu, nie mniej ważne jest sprawdzenie karty pojazdu, dowodu rejestracyjnego (czy jest wpis o aktualnym przeglądzie technicznym), książka serwisowa oraz numer VIN.

Wybierz się w jazdę próbną

Decyzji o zakupie samochodu nie podejmuj bez jazdy próbnej. Pozwala ona na rzetelną ocenę pojazdu. Kółeczko wokół placu nie da pełnego oglądu na temat jazdy, dlatego należy naciskać by móc przejechać się jak najdłuższą możliwą drogą, kilka, kilkanaście kilometrów, najlepiej po zróżnicowanym terenie. Pozwoli to zweryfikować komfort jazdy. Samochód znakomicie prezentujący się z zewnątrz, o odpowiednim przebiegu i dobrym stanie technicznym, może okazać się rozczarowaniem w trakcie prowadzenia. Pamiętaj, że powyższa weryfikacja auta nie determinuje jego zakupu i możesz w każdej chwili podziękować za zakup i szukać swojego wymarzonego modelu dalej.

Zweryfikuj koszty

Masz już wybrany samochód? Wspaniale! Przed podpisaniem umowy zweryfikuj swoje wstępne założenia kosztowe z realnymi danymi. Wpływ na wysokość miesięcznego utrzymania samochodu ma rodzaj i koszt paliwa, średni koszt części zamiennych oraz ubezpieczenia. Na wysokość choćby kosztu paliwa nie będziemy mieli wpływu, ale warto wiedzieć, czy lusterka do danego samochodu kosztują średnio 700 zł czy 4 000 zł. Wysokość ubezpieczenia samochodu możemy zweryfikować przed podpisaniem umowy. Czy jest wysokie? Może warto zainwestować, i zakupić nie tylko obowiązkowe OC, ale również AC? Na powyższe informacje powinno się orientacyjnie znać odpowiedzi zanim podpiszemy dokumenty zakupu.

Wybierz dogodne finansowanie samochodu

Ofert z finansowaniem pojazdów na rynku jest wiele. Warto wybrać jednak zaufaną instytucję, jaką jest Santander Consumer Bank współpracujący z Santander Consumer Multirent. Grupa Santander Consumer Bank to jeden z liderów finansów konsumenckich w Polsce, z której wsparcia w skali roku korzysta ponad 2 000 000 Polaków. Produkty oferowane przez Santander Consumer Bank zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. za wyróżniającą jakość obsługi klientów, trzykrotnie zdobywając tytuł Firmy Przyjaznej Klientowi w rankingu przygotowanym na podstawie opinii klientów1.

Przyjazny kredyt samochodowy Santander Consumer Banku pozwala na akceptację różnych źródeł dochodu - również z zagranicy. Daje  możliwość łączenia dochodów kilku osób (również niespokrewnionych). Bez najmniejszego problemu zapewnia także finansowanie zakupu pojazdu od osoby fizycznej, komisu czy dealera, a także sprowadzonego z zagranicy. Okres kredytowania wynosi nawet do 96 miesięcy, a spłacana kwota zostanie dostosowana do możliwości kredytobiorcy – równe, malejące lub realizowane z wykorzystaniem niestandardowego harmonogramu spłat z tzw. ratami balonowymi.

Przed zakupem warto zadzwonić pod numer telefonu 71 773 29 06 i skonsultować swoją sytuację finansową z doradcą oraz sprawdzić zdolność kredytową. Doradca udzieli Ci pomocy i wsparcia w całym procesie związanym z zakupem samochodu i to bez konieczności wychodzenia z domu!

Pamiętaj, że decyzja, o warunkach i przyznaniu kredytu z uwzględnieniem oceny aktualnej sytuacji klienta, jest podejmowana każdorazowo przez Santander Consumer Bank S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Z kolei decyzja o warunkach i przyznaniu leasingu z uwzględnieniem aktualnej sytuacji klienta jest podejmowana każdorazowo Santander Consumer Multirent Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu.

1 Firma przyjazna klientowi, http://firmaprzyjaznaklientowi.pl/laureaci/, stan na 12.03.2018 r.

Przeczytaj także:
 Co kolor auta mówi o jego właścicielu?

Co kolor auta mówi o jego właścicielu?

29.09.2020 Baza wiedzy Określanie osobowości ludzi na podstawie ich preferencji zakupowych, modowych i kulinarnych ma długą tradycję. Każdy z nas jest w pewnej mierze psychologiem, który stara się ocenić, z kim ma do czynienia. Patrzymy na to, co inni jedzą, jak się ubierają i czym jeżdżą. Czytaj więcej

 Bezpieczna droga do szkoły

Bezpieczna droga do szkoły

04.08.2020 Porady Zanim dziecko rozpocznie naukę, do przyswajania lub powtórzenia materiału powinni zasiąść rodzice. Chodzi oczywiście o utrwalenie sobie zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas podróży do szkoły. Taka powtórka przydaje się też w czasie roku szkolnego... Czytaj więcej