Jak wykupić auto po zakończeniu umowy leasingowej?

Jak wykupić auto po zakończeniu umowy leasingowej?

29.09.2021 Porady Leasing operacyjny daje klientowi prawo wykupu auta za ustaloną wcześniej cenę, inaczej nazywaną wartością rezydualną. Niektórzy przedsiębiorcy mogą zastanawiać się jednak, czy jest to dla nich korzystna opcja, czy nie lepiej podpisać umowę leasingową na kolejny pojazd. Jak wykupić auto po zakończeniu zobowiązania i jakie są korzyści takiego rozwiązania dla przedsiębiorcy – przeanalizowali to nasi eksperci.

Warunki wykupu auta w leasingu operacyjnym ustala się na samym początku, podczas podpisywania umowy między leasingodawcą a klientem. Zwyczajowo określana jest wówczas wartość rezydualna pojazdu, którą ten będzie musiał pokryć, chcąc wykupić samochód po zakończeniu zobowiązania. Zazwyczaj to kwota dużo niższa od wartości rynkowej auta, co może spodobać się tym, którzy chcieliby trochę oszczędzić na nowym samochodzie. Dodatkowo, w przypadku wykupu auta po zakończeniu umowy, nie ma obaw o to, że jakaś rzecz związana z pojazdem nieprzyjemnie nas zaskoczy. Znamy je już bardzo dobrze, co ułatwia podjęcie decyzji w sprawie ewentualnego dalszego użytkowania.

Jeśli stwierdzimy, że chcemy dalej korzystać z leasingowanego auta, warto odpowiednio wcześniej zainteresować się kwestią wykupu i zajrzeć do posiadanych dokumentów. Zwykle pełna procedura opisana jest w ogólnych warunkach umowy leasingu lub też w samej umowie. Firma leasingowa może wymagać, by kwota wykupu została zapłacona wraz z ostatnią ratą miesięczną lub dać nam ustalony przedział czasu np. 14 dni na poinformowanie, że chcemy zostać właścicielem auta. Warto pamiętać przy tym, żeby nie przekraczać podanych terminów, bo prawo do nabycia leasingowanego pojazdu nie jest nam dane raz na zawsze.

Samochód możemy wykupić jako pojazd firmowy, a w przypadku spółek cywilnych lub jednoosobowych działalności gospodarczych – jako osoba prywatna. Sposób zależy od tego, do jakich celów planujemy wykorzystywać pojazd. W przypadku zakupu auta jako firma, możemy zaewidencjonować je jako środek trwały i amortyzować przez co wliczymy je w koszty prowadzonej działalności gospodarczej.

Bez względu na to, jaką opcję wykupu wybierzemy, leasingodawca musi wystawić nam fakturę sprzedaży i przekazać dokumenty dotyczące auta, takie jak karta pojazdu i dowód rejestracyjny. Później pozostaje już tylko kwestia ubezpieczenia. W Santander Consumer Multirent aktywna polisa zostaje przepisana na nowego właściciela pojazdu, za zgodą firmy ubezpieczeniowej, w całym pakiecie lub z mocy prawa – samo OC. Decyzję odnośnie przerwania bądź kontynuacji polis zakupionych osobiście przez klienta – podejmuje on sam.

Warunki wykupu auta z leasingu, od nowego roku kalendarzowego, mogą ulec zmianie w związku z projektem zmian podatkowych wchodzącym w skład tzw. Polskiego Ładu, jednak ich wejście w życie i ostateczny kształt nie są jeszcze przesądzone.

Przeczytaj także:
 Jak przygotować auto na jesień?

Jak przygotować auto na jesień?

23.09.2021 Aktualności Na zewnątrz robi się coraz chłodniej, możemy zaobserwować też coraz częstsze opady deszczu. To dobry moment, żeby przygotować nasze auto na nową porę roku. W jaki sposób? Tłumaczą eksperci Santander Consumer Multirent. Czytaj więcej

 Na co zwracać uwagę przy wyborze leasingu?

Na co zwracać uwagę przy wyborze leasingu?

28.07.2021 Baza wiedzy Niemal połowa przedsiębiorców bierze pod uwagę różne oferty finansowania, planując zakup pojazdu do swojej firmy. Przedstawiamy różnice występujące między najpopularniejszymi rodzajami leasingu i radzimy na co warto zwracać uwagę przy analizowaniu ofert. Czytaj więcej

 Jak wybrać auto do firmy?

Jak wybrać auto do firmy?

08.06.2021 Baza wiedzy Według naszego badania aż 44 proc. polskich firm posiada co najmniej jedno auto na użytek pracowników, a w co dziesiątej z nich liczba takich pojazdów rośnie do 4 albo 5. Jak wybrać samochód do firmy, który spełni nasze oczekiwania i będzie dobrze służył pracownikom? Radzimy w poniższym artykule. Czytaj więcej