Leasing czy pożyczka – co wybrać?

Leasing czy pożyczka – co wybrać?

19.02.2021 Baza wiedzy Przedsiębiorcy często zastanawiają się, które z dostępnych na rynku rozwiązań będzie najlepsze do sfinansowania zakupu służbowego auta. Spośród wielu dostępnych opcji najpopularniejsze są leasing oraz pożyczka leasingowa. Na czym polegają i która z nich się bardziej opłaca?

Leasing jest liderem w kategorii finansowania samochodów firmowych. Polega on na udzieleniu klientowi prawa do użytkowania pojazdu, który jest własnością leasingodawcy, w zamian za miesięczne raty. Klient w leasingu operacyjnym może zdecydować, czy po jego zakończeniu wykupić pojazd za określoną kwotę czy też zwrócić pojazd leasingodawcy.

Pożyczka leasingowa to rozwiązanie, któremu bliżej do kredytu, mimo że jest udzielana przez firmy zajmujące się leasingiem. W jej przypadku przedsiębiorca również korzysta z auta w zamian za miesięczne raty, jednak w przeciwieństwie do leasingu, to on jest właścicielem pojazdu, który stanowi jednocześnie zabezpieczenie pożyczki. Co ważne, dzięki temu może amortyzować taki środek trwały w swojej firmie. 

Leasing czy pożyczka, na co się zdecydować?

Leasing jest dobrym wyjściem dla tych, którzy nie czują potrzeby posiadania auta na własność. Płatności dokonuje się wyłącznie za użytkowanie samochodu, a wydanie zarejestrowanego pojazdu następuje szybko. Ponadto leasing nie obniża zdolności kredytowej, a klient dostaje możliwość zawarcia w jego kosztach produktów dodatkowych, takich jak ubezpieczenie GAP (ubezpieczenie od utraty wartości pojazdu w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży), assistance, ubezpieczenie na życie, karta paliwowa itd. 

Leasing operacyjny wiąże się z również z korzyściami podatkowymi. Od 2019 roku suma opłat leasingowych do kwoty określonej w przepisach podatkowych stanowi koszty uzyskania przychodu, co wpływa na obniżenie wysokości podatku dochodowego. Ponadto VAT naliczany do każdej opłaty leasingowej podlega w całości odliczeniu przez leasingobiorcę. Wyjątek stanowią samochody służbowe używane również do celów prywatnych – w tym przypadku odliczeniu podlega wyłącznie 50 proc. VAT.

Minimalny okres umowy w przypadku leasingu operacyjnego wynosi 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji, czyli 2 lata w przypadku samochodów. To odróżnia go od umowy pożyczki leasingowej, gdzie zazwyczaj klient dostaje możliwość dowolnego rozłożenia rat od 6 miesięcy do nawet 8 lat, co jest zaletą dla osób, które chciałyby skorzystać z dłuższego okresu kredytowania i obniżyć w ten sposób wysokość comiesięcznej płatności. 

Dzięki pożyczce leasingowej przedsiębiorca ma prawo dokonać odpisów amortyzacyjnych, a w koszty uzyskania przychodu może wliczyć ewentualną prowizję, część odsetkową raty oraz wydatki, jakie wiążą się z eksploatacją pojazdu. Raty spłacane w ramach pożyczki leasingowej są kapitałowo‑odsetkowe, więc nie dolicza się do nich podatku VAT. W odróżnieniu od leasingu, finansowanie zakupu auta z wykorzystaniem pożyczki leasingowej wpływa na obniżenie zdolności kredytowej. 


 

Przeczytaj także:
 AutoSalon Odkryciem Roku 2021

AutoSalon Odkryciem Roku 2021

17.02.2021 Aktualności Platforma AutoSalon, dzięki której można jednocześnie wybrać pojazd i sposób jego finansowania online, otrzymała godło Odkrycie Roku 2021 w kategorii innowacyjne usługi sprzedażowe i finansowe. Wyróżnienie przyznawane jest przez organizatorów ogólnopolskiego plebiscytu Laur Klienta. Czytaj więcej

 Polacy chcą kupować firmowe auto online

Polacy chcą kupować firmowe auto online

27.11.2020 Aktualności Zmiany wywołane pandemią koronawirusa wpłynęły na postawy konsumentów i przeobraziły rynek samochodowy. Według raportu „Auto w sieci” Santander Consumer Multirent, dziś już co trzeci z nas chciałby kupić swój pojazd całkowicie przez internet Czytaj więcej