Na co zwracać uwagę przy wyborze leasingu?

Na co zwracać uwagę przy wyborze leasingu?

28.07.2021 Baza wiedzy Niemal połowa przedsiębiorców bierze pod uwagę różne oferty finansowania, planując zakup pojazdu do swojej firmy. Wybór między wieloma opcjami niejednego może jednak przyprawić o zawrót głowy. W poniższym artykule przedstawiamy różnice występujące między najpopularniejszymi rodzajami leasingu i radzimy na co warto zwracać uwagę przy analizowaniu ofert.

Leasing operacyjny i finansowy to najczęściej spotykane warianty leasingu. W obu przypadkach właścicielem pojazdu jest leasingodawca. Różnią się one np. kwestią odpisów amortyzacyjnych. W leasingu operacyjnym obowiązek ten spoczywa na leasingodawcy. Z kolei w finansowym, pojazd zostaje przypisany do majątku firmy leasingującej i dzięki temu może ona dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Kolejna różnica dotyczy podatku VAT. W przypadku leasingu operacyjnego jest on naliczany co miesiąc do każdej raty. Znowu w leasingu finansowym, należy opłacić go z góry za cały okres trwania umowy. Istotną różnicę stanowi też czas trwania zobowiązania. Minimalny okres dla leasingu operacyjnego wynosi 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji, czyli 2 lata w przypadku samochodów. Natomiast w leasingu finansowym leasingodawca i leasingujący mogą dowolnie ustalać między sobą długość umowy.

Oba te warianty wiążą się jednak z pewnymi ulgami. W leasingu operacyjnym klient może wpisać w koszty prowadzenia działalności gospodarczej wszystkie raty leasingowe w całości razem z opłatą wstępną, wymaganą do wydania pojazdu. Z kolei w leasingu finansowym przedsiębiorca, poza odpisami amortyzacyjnymi, może ująć w kosztach uzyskania przychodu też część odsetkową raty oraz koszty codziennego użytkowania.

Leasing finansowy i operacyjny to jednak nie jedyne opcje, z jakich mogą skorzystać przedsiębiorcy. Poza nimi do wyboru mają FSL, leasing 101 proc. czy z dofinansowaniem EBI. Na czym polegają?

FSL, czyli Full Service Leasing, jest właściwie formą leasingu operacyjnego. Przy podpisywaniu umowy z leasingodawcą, klient może zdecydować się na rozszerzony zakres zobowiązania, obejmujący wydatki na wymianę opon, przegląd i inne prace serwisowe. W takiej sytuacji leasingobiorca płaci odpowiednio powiększoną, comiesięczną ratę, w której znajduje się już koszt ewentualnego serwisu.

Znowu leasing 101 proc. oznacza, że po całym okresie finansowania klient spłaci 101 proc. wartości samochodu. Koszt finansowania w takiej sytuacji wynosi 1 proc. ceny auta. Rozwiązanie to jest dofinansowywane przez importera danej marki samochodów i jest formą promocji, która funkcjonuje jedynie przez określony czas.

Z kolei leasing z dofinansowaniem z EBI, czyli z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, sprawia, że sumy opłat ponoszonych przez klienta są niższe niż w standardowej ofercie. EBI wspiera w ten sposób małych i średnich przedsiębiorców, choć z pewnymi wyjątkami. Instytucja nie finansuje branży zbrojeniowej, alkoholowej czy biznesów czerpiących korzyści z hazardu.

Jak analizować oferty?

Porównując różne oferty leasingowe, najlepiej zestawić ze sobą te same parametry. Warto więc przede wszystkim zwrócić uwagę na sumę opłat, czyli wartość wszystkiego, co wynika z umowy leasingowej. Koszt całkowity leasingu powinien zawierać wszystkie wydatki jakie poniesie klient łącznie z wysokością wykupu końcowego.

Warto też wiedzieć, że oferty leasingowe są oprocentowane wg stopy stałej lub zmiennej w oparciu o stawkę WIBOR. W zależności od firmy leasingowej może to być WIBOR 1 lub 3M. Przed zakupem należy więc sprawdzić, jaka jest jego stopa w otrzymanych ofertach. Jeżeli nie ma tam takiej informacji, można zapytać o to sprzedawcę.

Koniecznie trzeba też sprawdzić, jakie są warunki ubezpieczenia komunikacyjnego. Zazwyczaj leasingodawca proponuje pakiety firmy ubezpieczeniowej, z którą współpracuje. Klient zyskuje też możliwość wybrania innego pakietu np. dealerskiego. Jednak najczęściej leasingodawca musi zaakceptować warunki takiej polisy, co też może wiązać się z dodatkową opłatą.

Decydując się na leasing można też skorzystać z produktów dodatkowych, takich jak ubezpieczenie GAP czy karta paliwowa. Trzeba przy tym pamiętać, że koszt umowy leasingowej rośnie proporcjonalnie do liczby dodatków, jednak z drugiej strony klient dostaje dzięki temu więcej benefitów, które mogą przyjść mu z pomocą w trakcie trwania umowy.

Przeczytaj także:
 Leasing czy pożyczka – co wybrać?

Leasing czy pożyczka – co wybrać?

19.02.2021 Baza wiedzy Przedsiębiorcy często zastanawiają się, które z dostępnych na rynku rozwiązań będzie najlepsze do sfinansowania zakupu służbowego auta. Spośród wielu dostępnych opcji najpopularniejsze są leasing oraz pożyczka leasingowa. Na czym polegają i która z nich się bardziej opłaca? Czytaj więcej