Niezbędnik na duże podróże

Niezbędnik na duże podróże

16.07.2020 Baza wiedzy Do każdej wyprawy samochodowej trzeba się przygotować, jednak przed dłuższymi trasami powinniśmy być szczególnie przezorni. W trakcie jazdy wiele się może zdarzyć, ale niektóre problemy można przewidzieć i wyeliminować jeszcze w domu. Zobacz, na co szczególnie zwrócić uwagę.

Celem każdej - nieważne jak długiej lub krótkiej - podróży powinien być bezpieczny powrót do domu. Jeśli wybieramy się na rower, pamiętamy o zabraniu wody do picia, niezbędnych narzędziach i przede wszystkim - wsiadajmy na sprawny jednoślad. Przed podróżą samolotem, pakujemy paszport, kosmetyki w buteleczki i wybieramy bezpieczną linię lotniczą. Gdy jedziemy autem, powinniśmy zadbać o to, by było do tego gotowe. Pod każdym względem. A jeśli jedziemy daleko, to czekają na nas dodatkowe obowiązki.

Po pierwsze auto

Perfekcyjny stan techniczny samochodu to oczywiście absolutna podstawa. Nawet jeśli jedziemy do sklepu osiedlowego po bułki, musimy mieć sprawne auto. Jednak w dalekiej podróży wiele rzeczy może się zużyć. Dlatego przed wyruszeniem w drogę należy sprawdzić stan płynów – hamulcowego, chłodniczego, wspomagania kierownicy oraz do spryskiwaczy. Oczywiście weryfikujemy także poziom oleju silnikowego.  
Sprawdzamy ciśnienie w oponach, pamiętając o tym, że jeśli jest niższe od zaleceń producenta auta o zaledwie 0,5 bara, droga hamowania wydłuża się o kilka metrów. Jeśli jedziemy autem, które dopiero co kupiliśmy lub wzięliśmy w leasing, warto sprawdzić ciśnienie w oponach. Przy okazji zerkamy na stan bieżnika i upewniamy się, że ogumienie nadaje się do jazdy. Wielu kierowców jest zaskoczonych tym, jak wielki wpływ mają opony na komfort i bezpieczeństwo. Widocznie zapominają, że to jedyny punkt styku samochodu z jezdnią.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Lampy muszą być sprawne, a ze sobą bierzemy zapasowe żarówki i bezpieczniki. Nikt nie chciałby przecież wylądować nocą na bezdrożach lub poza głównymi szlakami z niekompletnym oświetleniem. Na wszelki wypadek powinniśmy mieć przy sobie narzędzia i apteczkę, która jest istotnym elementem wyposażenia. Zawsze warto sprawdzić, czy jest kompletna i nie ma w niej przeterminowanych leków. W aucie musi się też znaleźć trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Czasem także kamizelki odblaskowe, które w niektórych państwach są obowiązkowe. Dobrze zresztą wyrobić sobie nawyk sprawdzania wymogów bezpieczeństwa w krajach, przez które przejeżdżamy. Lepiej nie zdawać się przy tym na pamięć, bo bywa zawodna a przepisy w każdej chwili mogą się zmienić.
Bagaże pakujemy w taki sposób, aby podczas hamowania lub zderzenia się nie poruszały. Niezamocowany przedmiot w ułamku sekundy może się przemieścić i utrudnić nam wykonanie manewru lub nawet kogoś skrzywdzić. Zasady fizyki są nieubłagane – taki pakunek staje się dużo cięższy niż jest w rzeczywistości i stanowi zagrożenie dla kierowcy oraz pasażerów.

Czy kierowca jest na pewno gotowy do drogi?

Osobną kwestią jest dobre samopoczucie, nawodnienie i kondycja kierowcy. W daleką trasę ruszamy wypoczęci, a jeśli chcemy jechać w nocy, to wcześniej musimy się przespać. W trakcie jazdy robimy przerwy co kilka godzin. Jeśli poruszamy się monotonną autostradą, powinniśmy to robić częściej niż na innych drogach. Najważniejsze jest skupienie kierowcy i całą podróż należy podporządkować temu, by był zawsze skoncentrowany. Ważne kwestie to: regularne picie wody oraz przerwy na rozprostowanie kości. Niekorzystnie na kondycję może też wpłynąć zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura w aucie.

Kto się przygotuje, ten przyjemniej podróżuje

Długa podróż to skomplikowane przedsięwzięcie. I choć obecnie wiele użytecznych narzędzi i informacji podróżniczych mamy w smartfonach, o pewne sprawy musimy zadbać sami. Oraz przygotować się na to, że znajdziemy się w miejscu bez zasięgu, a nasz telefon zawsze może się zbuntować. Dlatego przed długą podróżą trzeba dokładnie sprawdzić: auto, trasę, bagaż i przepisy. Jeśli zadbamy o to wszystko, będziemy mogli się skupić na czerpaniu satysfakcji z pokonywania kolejnych kilometrów.

 

Przeczytaj także:
 Czy Polacy są grzeczni za kierownicą?

Czy Polacy są grzeczni za kierownicą?

05.04.2020 Baza wiedzy Podróżowanie autem to szczególna sytuacja. Z jednej strony wydaje nam się, że jesteśmy szczelnie oddzieleni od innych, więc możemy bezkarnie krytykować ich zachowania. Ale z drugiej strony uczestniczymy w dynamicznym ruchu drogowym, nasz nastrój wpływa na styl i bezpieczeństwo jazdy. Czytaj więcej