Przyszła pora na odwrócony faktoring

Przyszła pora na odwrócony faktoring

20.04.2021 Aktualności Santander Consumer Multirent oferuje dealerom, z którymi współpracuje usługę odwróconego faktoringu. Czym jest, na czym polega i w jaki sposób różni się od zwykłego faktoringu?

W klasycznym faktoringu podmiot finansujący, znany również jako faktor, skupuje nieprzeterminowane wierzytelności od przedsiębiorcy, zwanego faktorantem. W przypadku działalności salonów samochodowych wygląda to tak, że importer sprzedaje auto dealerowi i wystawia mu fakturę, a następnie pojazd jest spłacany przez instytucję finansową, która później upomina się o należną kwotę od dealera.

Odwrócony faktoring wygląda nieco inaczej. Tutaj dealer sygnalizuje instytucji, że ma do rozliczenia konkretne wierzytelności i zleca jej ich zapłacenie przed upływem ważności faktury, jednocześnie podpisując z tą instytucją umowę spłaty pojazdu w bardziej przyjaznym dla siebie terminie. W faktoringu odwróconym oferowanym przez Santander Consumer Multirent dealer może spłacić pojazd nawet do roku od dnia zakupu auta, co jest korzystne dla biznesu, zwłaszcza w obecnej trudnej sytuacji wywołanej pandemią koronawirusa. Usługa obejmuje samochody nowe i demonstracyjne. 

Rozwiązanie jest opłacalne również ze względu na to, że faktor zapewnia dealerom dostęp do statusu płatności konkretnych faktur, wielkości swojego limitu czy terminu zapadalności poszczególnych transz w danym miesiącu czy roku. Usprawnia to pracę działu księgowości i ułatwia kontroling wewnętrzny.

Co więcej, koszt faktoringu odwróconego w Santander Consumer Multirent jest zależny od poziomu współpracy z danym dealerem: ci, którzy mogą się pochwalić większą ilością sprzedanych finansowań w zamian zyskują niższe koszty usługi.
 

Przeczytaj także:
 Leasing czy pożyczka – co wybrać?

Leasing czy pożyczka – co wybrać?

19.02.2021 Baza wiedzy Przedsiębiorcy często zastanawiają się, które z dostępnych na rynku rozwiązań będzie najlepsze do sfinansowania zakupu służbowego auta. Spośród wielu dostępnych opcji najpopularniejsze są leasing oraz pożyczka leasingowa. Na czym polegają i która z nich się bardziej opłaca? Czytaj więcej