Przyszłość należy do aut elektrycznych. Dlaczego warto je kupić?

Przyszłość należy do aut elektrycznych. Dlaczego warto je kupić?

03.11.2021 Baza wiedzy Jak można zaobserwować w statystykach Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych oraz Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, we wrześniu br. w Polsce było zarejestrowanych ponad 31 tys. samochodów elektrycznych. Jakie są zalety coraz bardziej popularnych elektryków i dlaczego warto zakupić takie auto? Wyjaśniamy poniżej.

Według Licznika Elektromobilności, we wrześniu br. w Polsce było zarejestrowanych aż 31 633 samochodów elektrycznych. Oznacza to, że w ciągu dziewięciu miesięcy liczba tego typu pojazdów zwiększyła się o 12 897 sztuk, co stanowi wzrost o 120 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku.

Wzrost ten to częściowo skutek uboczny rosnących cen paliw, ale również zmiany przyzwyczajeń społeczeństwa, które coraz częściej bierze pod uwagę kwestie klimatyczne. Nie bez znaczenia są też benefity wynikające z użytkowania auta elektrycznego, a tych jest całkiem sporo, zaczynając choćby od dofinansowań rozwijanych przez Ministerstwo Klimatu. W 2020 roku aspirujący posiadacz elektryka mógł złożyć wniosek o dotację na jego zakup w ramach „Zielonego samochodu”, a w lipcu 2021 „Mojego elektryka”.

Dofinansowanie do zakupu auta elektrycznego na cele prywatne bądź firmowe to jednak nie jedyna korzyść jaka czeka posiadaczy elektryków. Mają oni bowiem szereg przywilejów wynikających z ustawy o elektromobilności. W ten sposób mogą przemieszczać się buspasami i nieodpłatnie korzystać z miejsc parkingowych znajdujących się w strefach płatnego parkowania. Ponadto mają oni prawo do wjeżdżania do obszarów czystego transportu, dostępnych wyłącznie dla tego rodzaju pojazdów oraz do bezpłatnego korzystania z części publicznych punktów ładowania.

To jednak jeszcze nie koniec. Innym benefitem związanym z poruszaniem się samochodem elektrycznym jest jego stosunkowo prosta konstrukcja, która przekłada się na niższe koszty serwisu i przeglądów okresowych. W praktyce, więc właściciel takiego auta obchodzi część kosztów wynikających z eksploatacji pojazdu, które są codziennością dla osób wyposażonych w tradycyjne samochody o napędzie spalinowym.

Oszczędzanie na aucie elektrycznym ma jeszcze inny wymiar. Niedawne badanie EV Klub Polska wykazało, że prawie 50 proc. posiadaczy takich samochodów ładuje swoje pojazdy w domach jednorodzinnych, korzystając z fotowoltaiki. Dzięki takiemu rozwiązaniu jazda elektrykami staje się dla nich niemal bezkosztowa, co jest dużym plusem, biorąc pod uwagę obecne wysokie ceny paliw.

Tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na ładowanie auta elektrycznego w warunkach domowych np. przez mieszkanie w bloku, do zakupu elektryka może przekonać ciągle rozwijająca się infrastruktura stacji ładowania. Według Licznika Elektromobilności ich liczba wzrosła o prawie 23 proc. w okresie od grudnia 2020 do września br., dzięki czemu ładowanie elektryków staje się coraz łatwiejsze.

Przeczytaj także:
 Dźwięk samochodu, jaki znamy, przejdzie do historii

Dźwięk samochodu, jaki znamy, przejdzie do historii

14.12.2020 Baza wiedzy Samochody od zawsze były głośne. Niektóre dźwięki są tak charakterystyczne, że od razu wiemy, co danemu pojazdowi dolega. Pojawienie się samochodów elektrycznych miało zmienić tę sytuację. Są one znacznie cichsze, od tradycyjnych modeli, a nawet niemal niesłyszalne... Czytaj więcej

 Na co zwracać uwagę przy wyborze leasingu?

Na co zwracać uwagę przy wyborze leasingu?

28.07.2021 Baza wiedzy Niemal połowa przedsiębiorców bierze pod uwagę różne oferty finansowania, planując zakup pojazdu do swojej firmy. Przedstawiamy różnice występujące między najpopularniejszymi rodzajami leasingu i radzimy na co warto zwracać uwagę przy analizowaniu ofert. Czytaj więcej