Co zrobić, gdy koszt leasingu zaczyna przekraczać nasze możliwości?

Co zrobić, gdy koszt leasingu zaczyna przekraczać nasze możliwości?

09.09.2022 Aktualności Ostatnie miesiące w gospodarce nie są łatwe. Przebiegają pod znakiem rosnących stóp procentowych, inflacji oraz niepewnej sytuacji geopolitycznej. Każde z tych zjawisk niesie ze sobą niepewność oraz zaciskanie budżetów firm i konsumentów. Może to zwiększać obawy niektórych przed podejmowaniem zobowiązań finansowych (zwłaszcza długoterminowych), jednak czy słusznie? Jak tłumaczymy poniżej, klient, który zdaje sobie sprawę, że koszt leasingu zaczyna przekraczać jego możliwości, nie pozostaje zostawiony samemu sobie.

Leasingobiorca z przejściowymi kłopotami finansowymi powinien w pierwszej kolejności rozważyć obniżenie wysokości miesięcznej raty. W tym celu może zwrócić się do leasingodawcy z prośbą o wydłużenie czasu trwania umowy leasingu operacyjnego do maksymalnego okresu 60 miesięcy (dotyczy pojazdów). W indywidualnych przypadkach dopuszczalne jest także wystąpienie klienta o tymczasową obniżkę raty z późniejszym wyrównaniem. W tym drugim przypadku data zakończenia okresu zobowiązania się nie zmienia.

W Santander Consumer Multirent stosowny wniosek z uzasadnieniem można złożyć przez Portal Klienta Multirent, co przyspiesza jego obsługę. Jest również opcja wypełnienia formularza ze strony i przesłania go mailem do Biura Obsługi Klienta. Warto tutaj nadmienić, że do wniosku muszą być dołączone również aktualne dokumenty finansowe firmy w zależności od sposobu rozliczania się z urzędem skarbowym. Po pozytywnej ocenie naszego analityka, klient otrzymuje od nas propozycję aneksu do umowy z wysokością poszczególnych rat. Aneks powinien podpisać i odesłać do nas. To również można zrobić drogą elektroniczną, co dodatkowo przyspiesza proces.

A jeśli obniżenie rat nie wystarczy?

W trudniejszych sytuacjach, w których klient w ogóle nie będzie w stanie spłacać rat, rozwiązaniem może być:

  • wcześniejsze zakończenie leasingu, które wiąże się z wykupem pojazdu na firmę leasingobiorcy celem dalszej odsprzedaży,

  • cesja umowy na osobę trzecią.

Wniosek o wcześniejsze zakończenie umowy również można złożyć przez Portal Klienta Multirent. Następnie przesyłamy symulację rozliczenia umowy obejmującą wymaganą kwotę do spłaty. Klient powinien podjąć decyzję o wykupie w ciągu 7 dni. Jeśli zaakceptuje warunki, przygotowujemy rozliczenie umowy oraz porozumienie rozwiązujące zobowiązanie, które mu udostępniamy. Klient ma od tej chwili tydzień na podpisanie i odesłanie dokumentów oraz uiszczenie wymaganej wpłaty na nasz rachunek.

Co jeśli rozwiązaniem jest wyłącznie cesja?

Przejmującym umowę przy cesji mogą być osoby fizyczne prowadzące działalności gospodarcze i spółki. Dodatkowo akceptowane są inne działalności rejestrowane np. komornik, rolnik, szkoły, kluby sportowe, fundacje itp. Nie ma jednak możliwości przeprowadzenia cesji na osobę prywatną.

W przypadku cesji nowy klient przejmuje pojazd wraz z ratami pozostałymi do spłaty i z możliwością wykupu pojazdu po zakończeniu umowy. W tym procesie umowę przejmuje się w niezmienionym kształcie, co nie wyklucza możliwości wprowadzenia zmian w późniejszym terminie (np. dokonanie zmiany harmonogramu spłaty rat). Warunkiem przeprowadzenia cesji jest pozytywna ocena przejmującego zobowiązanie wystawiona przez analityka kredytowego.

Powyższe przykłady pokazują, że klienci nie muszą każdego dnia obawiać się, co się stanie, jeśli ich zdolność finansowa się pogorszy. Istnieje wiele opcji, dzięki którym można utrzymać leasing mimo przejściowych kłopotów, a w ostateczności zdecydować się na wcześniejsze zakończenie umowy bądź cesję.

Przeczytaj także:
 Jak wziąć w leasing auto używane?

Jak wziąć w leasing auto używane?

26.08.2022 Baza wiedzy Problemy branży motoryzacyjnej w ostatnich czasach najbardziej odczuwają ci, którzy planowali zakup nowego auta – terminy oczekiwania po dziś dzień wynoszą kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. W tej sytuacji naturalny jest zwrot w stronę aut używanych ... Czytaj więcej