Jak przygotować auto do wiosny w kilku krokach?

Jak przygotować auto do wiosny w kilku krokach?

09.02.2023 Aktualności Zima to bardzo wymagający czas w roku dla naszych samochodów. Układ kierowniczy, zawieszenie czy lakier – każde z nich może ulec uszkodzeniu w tym okresie. Dodatkowo wszechobecna wilgoć i chłód czy niespodzianki np. ukryte pod śniegiem lub w kałużach dziury w nawierzchni, wpływają na zużycie elementów auta. Dlatego, gdy luty powoli zamienia się w marzec, powinniśmy pomyśleć o tym, jak przygotować nasze auto do zbliżającej się wiosny. Jak się do tego zabrać? Radzimy w artykule poniżej.

O nasze auto powinniśmy dbać przez cały rok, jednak niesprzyjające zimowe warunki często stają nam na przeszkodzie w spełnieniu tego obowiązku. Dlatego dobrym krokiem będzie wykorzystanie końcówki tego okresu na przygotowanie listy spraw, które warto zrobić, aby przywrócić samochód do stanu zero na nową porę roku.

Najlepiej zacząć od porządków
Pierwszym krokiem w przygotowaniu samochodu na ten czas powinno być jego gruntowne wymycie. Tę czynność należy zacząć od dokładnego opłukania nadwozia wodą, co pozwoli usunąć zaschnięte błoto, piasek i sól. Najskuteczniejsza w tym przypadku będzie myjka ciśnieniowa. Z jej pomocą warto wyczyścić również podwozie, dzięki któremu usuniemy zabrudzenia, które mogłyby przyczynić się do rozwoju korozji. Później należy umyć nadwozie przy pomocy szamponu i np. gąbki samochodowej, a następnie spłukać wodą. Jeśli często myjemy koła ręcznie, możemy użyć tego samego zestawu do wyczyszczenia również ich. Jeśli nie, najlepiej powinien sprawdzić się płyn do mycia felg z neutralnym Ph. 
Na koniec mycia trzeba dokładnie wysuszyć auto, żeby nie dopuścić do powstania zacieków. Nie należy zapominać także o porządnym oczyszczeniu wnętrza samochodu – powinniśmy je gruntownie odkurzyć, nie pomijając tapicerki na siedzeniach czy dywaników. Karoserię z kolei możemy pokryć woskiem, który ochroni ją przed promieniami słońca oraz ułatwi kolejne mycie.

Warto sprawdzić poszczególne elementy pojazdu
Ważnym aspektem, którego nie możemy pominąć, jest kontrola układu jezdnego i kierowniczego, ze szczególnym uwzględnieniem hamulców. Ich intensywna eksploatacja na śliskiej drodze mogła bowiem doprowadzić do znacznej degradacji tarcz. Kontroli należy poddać także stan płynu hamulcowego. To ważne, ponieważ płyn hamulcowy odpowiada m.in. za skrócenie drogi hamowania, szybkość reakcji na wciśnięcie pedału hamulca, zabezpieczenia części układu przed działaniem korozji, a tym samym przedłużanie ich żywotności czy ochronę części gumowych przed pęcznieniem. Dalsze użytkowanie takiego płynu może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Kontroli powinniśmy poddać także pozostałe płyny eksploatacyjne. Wielu specjalistów zaleca, żeby przynajmniej raz w roku wymienić olej silnikowy, którego świeżość ma duży wpływ na żywotność naszych czterech kółek. Warto pamiętać także o sprawdzeniu płynu chłodniczego. Może okazać się, że nadal jest w dobrym stanie, ale jeżeli będzie inaczej, roztropnie będzie wymienić go zawczasu, gdy jeszcze nie grożą nam wysokie temperatury.

Nie należy zapominać o klimatyzacji
Obecne na każdym kroku podczas zimowej aury wilgoć i brud to idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. W związku z tym powinniśmy przyjrzeć się naszej klimatyzacji, a w razie potrzeby przeprowadzić jej odgrzybianie. Poza nią warto zwrócić uwagę również na stan wycieraczek. Jeśli używaliśmy ich do odśnieżania szyb, mogą nie być w pełni sprawne, a co za tym idzie, nie będą odpowiednio zbierać wody, co przełoży się na gorszą widoczność.

Ostatnie, ale nie mniej ważne… filtry
Podczas wiosennych przygotowań warto pamiętać również o kontroli filtrów, zwłaszcza biorąc pod uwagę zwyczajową, niską jakość powietrza i obecność smogu podczas zimy. Poza wymianą filtra olejowego, należy przyjrzeć się filtrowi kabinowemu i powietrza. Warto pamiętać, że mają one znaczenie nie tylko dla żywotności samochodu, lecz również dla zdrowia kierowcy i pasażerów.
 

Przeczytaj także:
 Nawiązaliśmy współpracę z marką Seres

Nawiązaliśmy współpracę z marką Seres

20.12.2022 Aktualności Seres to amerykańsko-chiński producent samochodów elektrycznych. Dzięki nowej współpracy nasi klienci już od września br. mogą korzystać z finansowania na kolejne elektryki – auta Seres 3 i wkrótce dostępne Seres 5. Czytaj więcej