Już co piąty kierowca wynajmował auto do celów prywatnych

Już co piąty kierowca wynajmował auto do celów prywatnych

17.05.2023 Aktualności Jak wynika z naszego najnowszego badania „Czas wynajmu aut”, 22 proc. polskich kierowców wynajmowało auto do celów prywatnych. Gdzie je wybierali i w jakich sytuacjach z niego korzystali?

Z zebranych danych wynika, że w grupie wynajmującej auto do celów prywatnych znalazło się najwięcej:

  • 30-39 i 40-49 latków, 
  • osób z wykształceniem wyższym,
  • kierowców z dochodami w wysokości od 7000 zł netto w górę i do 1999 zł netto 


Gdzie zmotoryzowani Polacy wynajmowali auto?
Najczęściej była to tradycyjna wypożyczalnia samochodowa taka jak Rent a Car (72 proc. wskazań w grupie wynajmujących). Taka forma wynajmu jest najbardziej popularna wśród  badanych po 50 i 60 roku życia. Na drugim miejscu znalazł się system car-sharing np. Panek CarSharing czy Traficar (18 proc.), który cieszył się największym powodzeniem w grupie 18-29 latków. Z kolei trzecie miejsce objęła firma leasingowa oferującą wynajem długoternimowy np. Arval (14 proc.). Wybierały ją głównie osoby po 60 i 50 roku życia. Tylko 3 proc. ankietowanych wynajmujących samochód wskazało platformę oferującą auta na abonament jak Carly czy Abonament Auto.

Kiedy wynajęte auto jest najbardziej potrzebne?
Jak się okazuje podczas wyjazdu urlopowego za granicą (37 proc. wskazań w grupie wynajmujących) i przeprowadzki (32 proc.) – w takich sytuacjach najczęściej korzystali z niego ankietowani. W pierwszej grupie znalazły się głównie osoby zarabiające od 7000 zł netto w górę i mieszkańcy metropolii. Natomiast w drugiej respondenci mieszkający na wsi i z dochodem między 2000 a 2999 zł netto. Co czwarty wynajmujący auto korzystał z tej usługi przy okazji wyjazdu urlopowego w kraju (27 proc.), z czego najczęściej 18-29 latkowie i zarabiający od 4000 zł netto w górę. 
Co istotne już ponad 23 proc. osób z prawem jazdy, którym zdarzyło się wynająć samochód, korzystało z tej możliwości do załatwiania codziennych spraw np. przy okazji zakupów czy wizyty u lekarza. W tej grupie dominują kobiety oraz mieszkańcy średnich miast do 250 tys. osób. Niżej znalazła się wizyta prywatna lub zawodowa w obcym mieście (22 proc.). Najczęściej w takiej sytuacji z auta na wynajem korzystali 18-29 latkowie oraz mężczyźni.
Wśród respondentów korzystających z wynajmu auta wyłoniliśmy również sporą grupę, która jeździ takim samochodem na co dzień, traktując go jako alternatywę dla własnego pojazdu lub poruszania się taksówkami czy komunikacją miejską (16 proc.). Najczęściej są to mężczyźni,  mieszkańcy średnich miast oraz zarabiający od 5000 do 6999 zł netto. 

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Multirent metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 30 marca – 03 kwietnia 2023 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa Polaków posiadających prawo jazdy. Próba n = 1000.
 

Przeczytaj także: