Przygotowaliśmy raport o autach elektrycznych

Przygotowaliśmy raport o autach elektrycznych

12.10.2022 Aktualności Ostatnimi czasy o samochodach elektrycznych mówi się coraz więcej m.in. w kontekście regulacji takich jak „Fit for 55”, które sprawiają, że koncerny motoryzacyjne coraz głośniej wygłaszają deklaracje o gotowości do rezygnacji z produkcji aut spalinowych. Dostrzegalny jest również wzrost elektryków na polskich drogach, o czym informuje Licznik Elektromobilności. W najnowszym raporcie Santander Consumer Multirent „Nadchodzi czas aut elektrycznych” postanowiliśmy przyjrzeć się temu, jak do takich pojazdów podchodzą polscy kierowcy.

W pierwszym rozdziale skupiamy się na zaletach i wadach samochodów na prąd. Co nie będzie zaskoczeniem, większość ankietowanych w pierwszej kolejności wskazuje, że wielkim plusem jest ekologiczność takich pojazdów. Badani dostrzegają jednak również inne korzyści – np. wygodę i oszczędność płynącą z możliwości ładowania auta domu czy dodatkowe przywileje. Jak wynika z Ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych, osoby poruszające się elektrykami mogą między innymi korzystać z jazdy buspasami. Nie muszą też płacić za postój w strefach płatnego parkowania. Zwolnienie z opłaty pozwala zaoszczędzić pieniądze i czas poświęcony na obsługę parkomatu.

Polscy kierowcy nie są jednak bezkrytyczni w swoim podejściu do elektryków i dostrzegają również ich minusy. Do najczęściej wymienianych należy wysoka cena takich pojazdów, ograniczona liczba stacji ładowania i niewielki zasięg na jednym „tankowaniu”.

Druga część raportu przedstawia obecne podejście Polaków do zakupu auta elektrycznego. Jak się okazuje, spora grupa już dzisiaj rozważałaby wymianę swoich dotychczasowych czterech kółek na samochód z takim napędem – zadeklarował to już co czwarty badany. Kierowcy zostali zapytani również o to w jaki sposób sfinansowaliby zakup elektryka, gdyby nosili się z takim zamiarem. Jak się okazuje 50 proc. badanych chętnie skorzystałoby w tym celu z finansowania zewnętrznego, w tym 15 proc. z leasingu.

W trzecim rozdziale zapytaliśmy ankietowanych o to, co myślą o rozwoju elektromobilności, a dokładnie o to, co sądzą o deklaracjach firm samochodowych, które już dziś informują, że za kilka lat zamierzają produkować wyłącznie pojazdy na prąd. Łącznie 47 proc. przyznało, że nie podoba im się taka perspektywa, z kolei niemal 30 proc. odpowiedziało, że nie ma zdania na ten temat. Jedynie prawie 24 proc. respondentów zadeklarowało, że są przychylni deklaracjom koncernów motoryzacyjnych odnoszących się do produkowania wyłącznie aut elektrycznych. Świadczy to o tym, że społeczeństwo powoli otwiera się na elektryki, chociaż większość nie widzi jeszcze możliwości całkowitego zastąpienia przez nie samochodów z napędem spalinowym. Podejrzewamy jednak, że na przestrzeni kolejnych lat dalszy rozwój infrastruktury ładowania, wykorzystywanej technologii i zmiany w cenach elektryków sprawią, że to podejście ulegnie zmianie.

Zapraszamy do zapoznania się z całością badania: Nadchodzi czas aut elektrycznych (PDF)

Przeczytaj także:
 Zbliża się premiera nowego Mitsubishi ASX

Zbliża się premiera nowego Mitsubishi ASX

19.09.2022 Aktualności Już 20 września br. odbędzie się globalna premiera nowego Mitsubishi ASX. Prezentację samochodu będzie można obejrzeć online o godzinie 19:00. O wydarzeniu donosi polski oddział Mitsubishi Motors na swojej stronie internetowej. Czytaj więcej