Rzeczy, o których warto pamiętać kupując motocykl lub quad do jazdy rekreacyjnej

Rzeczy, o których warto pamiętać kupując motocykl lub quad do jazdy rekreacyjnej

06.09.2022 Baza wiedzy Wszystkie motocykle i quady podlegają obowiązkowej rejestracji. Wyjątkiem są pojazdy przeznaczone do jazdy po trasach off-road czy torach enduro. Są jednak pewne warunki, które należy spełnić, by jeżdżąc takim pojazdem nie dostać kilkuset złotowego mandatu. O czym warto pamiętać kupując motocykl lub quad do jazdy typowo rekreacyjnej i jak można sfinansować taki wydatek?

Popularność off-road i enduro cały czas rośnie. Coraz więcej Polaków interesuje się motocyklami i quadami, którymi można jeździć w trudnym terenie, często grzęznąc przy tym w wielkiej kałuży błota. Przybywa też specjalnych tras i torów oraz sklepów oferujących sprzęt przeznaczony takiej formie rozrywki. Warto też podkreślić, że zainteresowanie sportami ekstremalnymi zdecydowanie zwiększyła… pandemia. Jak wynika z ubiegłorocznego badania przeprowadzonego przez serwis Prezentmarzeń.pl1, co trzeci Polak uważa, że po kolejnych lockdownach jesteśmy spragnieni mocnych wrażeń.

Rejestracja nie jest konieczna do rozwijania własnych pasji

Według zapisów Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, pojazdy takie jak samochody, motocykle czy quady, które poruszają się po drogach publicznych w Polsce muszą być zarejestrowane. Za drogi publiczne uważa się nie tylko miejskie ulice, drogi krajowe czy autostrady, lecz także drogi leśne, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów.
A co z pojazdami, które kupowane są wyłącznie do celów rekreacyjnych i są użytkowane na torach enduro czy trasach off-road? Takie maszyny nie poruszają się po drogach publicznych – jedynie na specjalnie do tego przeznaczonych terenach –  więc nie muszą posiadać tablic rejestracyjnych. Trzeba jednak podkreślić, że ich transport powinien odbywać się wyłącznie na lawecie. Co więcej, zgodnie z prawem takie pojazdy nie muszą być poddawane okresowym badaniom technicznym, które decydują o dopuszczeniu pojazdu do ruchu. Warto jednak mieć świadomość, że ze względu na sposób ich użytkowania i przeciążenia jakim podlegają, dla bezpieczeństwa powinno się regularnie wykonywać przeglądy serwisowe.

Ubezpieczenie NNW wskazane

Decydując się na kupno pojazdu przeznaczonego do jazdy rekreacyjnej warto również pamiętać o ubezpieczeniu. Wskazana jest przede wszystkim polisa NNW, która chronić będzie kierowcę przed konsekwencjami nieszczęśliwych wypadków. Użytkownicy bardziej przywiązani do swojego sprzętu bądź ci, którzy rozwijają swoje pasje na droższych maszynach mogą również pomyśleć o ubezpieczeniu swojego pojazdu od zniszczenia.

Wiele możliwości finansowania

Jazda w trudnym terenie staje się coraz bardziej popularną rozrywką. Niestety takie hobby nie należy do najtańszych. Część Polaków nie może bądź nie chce naruszać swoich oszczędności czy też bieżących dochodów, by kupić odpowiedni pojazd. Z tego powodu, dealerzy coraz częściej podejmują współpracę z leasingodawcą oferującym finansowanie takich motocykli bądź quadów. Te rozwiązania charakteryzuje minimum formalności, ponieważ leasingodawca nie musi rejestrować pojazdu w urzędzie wydziału komunikacji. Nie trzeba też czekać na otrzymanie tablic rejestracyjnych i dowodu, a oczekiwanie na upragniony sprzęt jest zdecydowanie krótsze.

Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą leasingu na nierejestrowane motocykle i quady. Jesteśmy przekonani, że pomożemy Wam znaleźć coś dla siebie i już niedługo będziecie mogli oddać się coraz popularniejszej jeździe rekreacyjnej.

1 Raport: Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2021 https://media.innovationpr.pl/clients/2635/pr/687902/zwyczaje-urlopowe-polakow-lato-2021-wyniki-badania

Przeczytaj także:
 Jak wziąć w leasing auto używane?

Jak wziąć w leasing auto używane?

26.08.2022 Baza wiedzy Problemy branży motoryzacyjnej w ostatnich czasach najbardziej odczuwają ci, którzy planowali zakup nowego auta – terminy oczekiwania po dziś dzień wynoszą kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. W tej sytuacji naturalny jest zwrot w stronę aut używanych ... Czytaj więcej