7 rzeczy, które powinien sprawdzić każdy kierowca przed rozpoczęciem sezonu ...

7 rzeczy, które powinien sprawdzić każdy kierowca przed rozpoczęciem sezonu ...

25.10.2023 Aktualności Wielkimi krokami zbliża się okres jesienno-zimowy, który jest mniej przyjazny dla kierowców. W trudnych warunkach pogodowych podstawą bezpiecznej jazdy staje się odpowiednio przygotowane auto. Jak upewnić się, że nasz pojazd jest gotowy na nowy sezon? Wystarczy posłużyć się przygotowaną przez naszych ekspertów ściągawką!

Wielu kierowcom okres jesienno-zimowy kojarzy się z obowiązkową wymianą opon, która ma zapewnić ochronę w tym wymagającym dla naszych aut sezonie. Warto jednak pamiętać, że jest jeszcze kilka innych elementów, o które powinniśmy zadbać w tym czasie, by wygodnie, komfortowo i przede wszystkim bezpiecznie poruszać się samochodem.

  1. Odpowiednia wentylacja

Jeśli filtr kabinowy jest zanieczyszczony, utrudniona jest odpowiednia cyrkulacja powietrza. Skutkuje to częstym parowaniem szyb, gdy temperatura na dworze jest niższa od tej we wnętrzu auta. Aby zapobiec takim sytuacjom, przed sezonem jesienno-zimowym warto więc sprawdzić stan wentylacji. Możemy spróbować odkurzyć filtr, a jeśli to nie przyniesie skutku - wymienić go na nowy samodzielnie bądź udać się w tym celu do zaufanego warsztatu.

  1. Sprawne wycieraczki

Przed okresem jesienno-zimowym powinniśmy również zweryfikować czy nasze wycieraczki działają prawidłowo – smugi wody na szybach czy niedokładnie usunięte błoto pośniegowe, którym ochlapał nas przejeżdżający obok samochód, znacznie utrudniają bezpieczną jazdę. Pamiętajmy również o zmianie płynu do spryskiwaczy z letniego na zimowy. Jeśli zaniedbamy tę czynność przy minusowych temperaturach możemy mieć problem z umyciem szyb.

  1. Świecące reflektory

Późną jesienią oraz zimą duża część dnia mija w półmroku, dlatego jednym z kluczowych elementów dla bezpieczeństwa na drodze stają się sprawne reflektory. W pierwszej kolejności trzeba zweryfikować czy żadna żarówka się nie przepaliła. Warto również sprawdzić przejrzystość i szczelność osłon. Parujące od środka czy wyraźnie matowe lampy wymagać będą naprawy bądź wymiany. Ważne jest także prawidłowe wypoziomowanie reflektorów, tak by nie raziły innych kierowców.

  1. Zabezpieczone nadwozie i podwozie

Karoseria auta jest zimą narażona na szkodliwe działanie soli drogowej, która roztapia nie tylko śnieg i lód, lecz także wspiera korozję metalu. Przed sezonem jesienno-zimowym warto dokładnie umyć pojazd oraz zabezpieczyć elementy nadwozia woskiem lub powłoką, która będzie odpychała wilgoć. Na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych narażone jest także podwozie. Przed pierwszym śniegiem dobrze więc samodzielnie lub u mechanika sprawdzić jego stan. Drobne elementy ruchome zniszczone przez rdzę należy wymienić, z kolei pozostałe miejsca zabezpieczyć powłoką antykorozyjną.

  1. To, co pod maską

Przed okresem jesienno-zimowym warto też otworzyć maskę samochodu. Kontrola poziomu płynów eksploatacyjnych, takich jak chłodniczy czy hamulcowy, to podstawa. Ważnym elementem sprawdzania stanu auta w tym czasie jest również przyjrzenie się układowi hamulcowemu – mokre liście, śnieg czy oblodzona jezdnia sprawiają, że w okresie jesienno-zimowym powinien on być w najwyższej formie.

  1. Naładowany akumulator

Gdy temperatury spadają poniżej zera, samochód pobiera znacznie więcej prądu, co może powodować problemy z odpaleniem auta. Warto więc zawczasu sprawdzić napięcie w akumulatorze – zwłaszcza jeśli urządzenie ma już kilka lat, bądź wcześniej pojawiały się problemy z uruchomieniem auta. Można to zrobić samodzielnie przy użyciu miernika lub w warsztacie samochodowym.

  1. Stan ogumienia i nie tylko

Niezależnie od tego, czy korzystamy z opon całorocznych czy też na początku listopada wymieniamy letnie na zimowe – przed pierwszymi przymrozkami powinniśmy sprawdzić czy na oponach nie ma żadnych uszkodzeń i czy bieżnik jest większy niż 4 mm. Jeśli okaże się, że nasze opony nadają się do wymiany, wówczas będziemy mieli chwilę na zakup nowych. W nowy komplet powinniśmy bezwzględnie zainwestować, gdy posiadamy swoje „zimówki” już od kilku sezonów – tak jak inne elementy pojazdu, tak i opony z biegiem czasu tracą swoje właściwości.

Warto jednak pamiętać, że sama wymiana opon nie gwarantuje bezpieczeństwa. By je zapewnić musimy mieć pewność, że sprawne są również współpracujące z nimi elementy, jak zawieszenie czy hamulce. Dlatego, przy okazji wizyty w serwisie, powinno się zlecić kontrolę stanu zawieszenia i układu hamulcowego. Może się okazać, że któryś z tych elementów w okresie eksploatacji uległ zużyciu i należy go wymienić.

Odpowiednio przygotowany samochód to podstawa bezpiecznej jazdy w okresie jesienno-zimowym. Sprawny samochód nie daje jednak gwarancji uniknięcia ryzykownych sytuacji. W dużej mierze to od nas zależy, co dzieje się na drodze – warto więc zdjąć nogę z gazu, być uważnym i stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Przeczytaj także: