41 proc. kierowców rozważyłoby zakup auta na wodór w przyszłości

41 proc. kierowców rozważyłoby zakup auta na wodór w przyszłości

19.10.2023 Aktualności Z naszego badania wynika, że już dwóch na pięciu (41 proc.) polskich kierowców byłoby gotowych w przyszłości rozważyć zakup auta na wodór. Tych, którzy przyznali, że nie braliby takiej możliwości pod uwagę, było zdecydowanie mniej, bo 24 proc. Warto dodać, że polscy kierowcy zapytani o to, na jaką alternatywę dla auta spalinowego zdecydowaliby się w pierwszej kolejności, częściej wskazywali samochody na wodór niż elektryki (24 proc. do 7 proc.).

Jeden na siedmiu (13 proc.) polskich kierowców deklaruje, że w przyszłości rozważając zakup auta poważnie zastanawiałby się nad nabyciem pojazdu na wodór, a co czwarty (28 proc.) przyznaje, że dopuszcza taką możliwość. Ponadto 13 proc. respondentów stwierdza, że raczej nie myśleliby o kupnie takiego pojazdu w przyszłości, a podobny odsetek (11 proc.) zdecydowanie odrzucił taką ewentualność.

Najbardziej przychylni zakupowi auta na wodór byli 60-latkowie (50 proc.) oraz osoby, których miesięczny dochód wynosi od 7 500 złotych netto w górę (55 proc.). Z kolei najmniejsze zainteresowanie wykazywali młodzi między 18 a 29 rokiem życia (33 proc.).

Warto dodać, że co trzeci ankietowany nie był w stanie odpowiedzieć na pytanie czy w przyszłości rozważałby zakup auta na wodór. Tak wysoki odsetek polskich kierowców, którzy nie odnieśli się do pomysłu kupna w przyszłości samochodu na wodór może wynikać z tego, że ta technologia jest jeszcze mało rozpowszechniona w Polsce. Powinno się to jednak zmienić w kolejnych latach wraz z jej dalszym rozwojem.

Hybrydy najczęściej wybieraną alternatywą dla aut spalinowych

Duża część polskich kierowców, wybierając alternatywę dla auta spalinowego, w pierwszej kolejności sięgnęłaby po samochód z napędem hybrydowym. Tak wskazało 51 proc. respondentów. Nie powinno to nikogo dziwić. Pojazdy hybrydowe są dla nas tak powszechne jak te z napędem tradycyjnym – niemal każdy z nas ma wśród swojej rodziny bądź znajomych kogoś, kto jeździ hybrydą.

Warto podkreślić, że rozważając alternatywę dla tradycyjnego auta, polscy kierowcy częściej wybraliby samochód na wodór niż elektryk (24 proc. do 7 proc. wskazań). Może to wynikać z przekonania, że to rozwiązanie bardziej ekologiczne i prostsze w obsłudze niż pojazdy na prąd. Często słyszy się bowiem o długim czasie ładowania takich aut oraz o tym, że rzeczywisty poziom tego, jak ekologiczny jest dany elektryk, zależy od tego, jak powstała energia, którą jest ładowany.

Przeczytaj także: