Co czwarty kierowca wymieni auto w tym roku

Co czwarty kierowca wymieni auto w tym roku

05.03.2024 Aktualności Jak wskazuje nasz najnowszy raport, „Polak w swoim aucie”, już 25 proc. polskich kierowców planuje w tym roku kupno nowego auta. W tej grupie przeważają młodzi. Co należy do powodów? Przede wszystkim wiek samochodu i jego stan techniczny. Nie brakuje jednak kierowców zainteresowanych nowymi technologiami w motoryzacji. Więcej w artykule poniżej.

Kto konkretnie planuje zakup auta w tym roku? Jak się okazuje, wśród 25 proc. polskich kierowców, którzy chcą wymienić auto w tym roku, dominują osoby od 18-29 i od 30-39 roku życia. Na zakup kolejnego samochodu trochę częściej szykują się też kobiety niż mężczyźni. Poza najlepiej zarabiającymi, od 7000 zł netto w górę, drugą grupą najbardziej chętną na wymianę auta są także osoby z dochodami do 2000 zł na rękę. Może to być m.in. przejaw mniejszej inflacji. Większego popytu możemy spodziewać się także w średnich miastach od 50 do 250 tysięcy mieszkańców.

Seniorzy i mieszkańcy metropolii nie planują zmian

Po drugiej stronie znalazło się 61 proc. kierowców, którzy nie zamierzają kupować auta w tym roku. Wśród nich przeważają seniorzy od 60 roku życia w górę i wspomniani wyżej mieszkańcy metropolii. Ponadto co siódmy kierowca nie potrafił jeszcze określić, czy będzie w tym roku wymieniał auto czy nie (14 proc.).

Wiek auta najbardziej zachęca do zmian

W najnowszym badaniu sprawdziliśmy również motywacje polskich kierowców do zmiany auta. Wśród czynników, które najbardziej wpływają na chęć zakupu kolejnego samochodu na pierwszym miejscu znalazł się jego wiek (59 proc. wskazań w grupie polskich kierowców, która zamierza wymieniać auto w tym roku). Na podium znalazły się też takie odpowiedzi jak stan techniczny auta (47 proc.) czy obawa przed tym, że straci ono na wartości (22 proc.). W dalszej kolejności respondenci z tej grupy wskazywali znudzenie dotychczasowym pojazdem (19 proc.) czy chęć korzystania z nowinek motoryzacyjnych (15 proc.).

Wyniki te są tym bardziej zrozumiałe, gdy spojrzy się na informację, co jaki czas polscy kierowcy wymieniają swoje samochody. Według naszego badania, co szósty respondent robi to co więcej niż 10 lat (18 proc.). Natomiast 23 proc. co 5-6 lat. Tylko 3 proc. kierowców wymienia samochód częściej niż co trzy lata. Biorąc pod uwagę, że często nie są to samochody z salonu, można się spodziewać, że ankietowani będą obawiać się wieku pojazdu, jego stanu technicznego czy mieć ochotę na wypróbowanie nowych technologii.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 22-30 stycznia br. na osobach, które posiadają prawo jazdy i aktywnie je wykorzystują na zlecenie Santander Consumer Multirent przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS). Zrealizowano je metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Próba n=1000.

Przeczytaj także: