W 2024 roku czeka nas stabilizacja branży motoryzacyjnej

W 2024 roku czeka nas stabilizacja branży motoryzacyjnej

24.01.2024 Aktualności Ostatnie dwa lata były ciężkim okresem dla motoryzacji. Wśród czynników niesprzyjających znalazły się m.in. wysoka inflacja, rosnące ceny aut oraz wzrost stóp procentowych. Mimo negatywnych prognoz na ubiegły rok np. w związku ze sprzedażą samochodów nowych zakończył się on jednak wzrostem rejestracji. Daje to duże nadzieje na stabilizację branży motoryzacyjnej w 2024 r., ponieważ duża część negatywnych dla niej czynników zauważalnie wyhamowała. Co jest źródłem tych pozytywnych prognoz? Odpowiadamy w artykule poniżej.

Po pierwsze inflacja

Na optymizm względem 2024 r. w branży automotive wpływa przede wszystkim poziom inflacji, który wyraźnie zmalał. Według danych GUS w grudniu 2023 r. wyniósł on 6,2 proc. rok do roku. Jest to duże osiągnięcie, ponieważ jeszcze niedawno jednocyfrowa inflacja nie była wcale pewna. W związku ze zwalniającą inflacją, jesienią 2023 r. NBP obniżył stopy procentowe. Wiąże się to z tym, że w portfelu kredytobiorcy zostaje więcej pieniędzy, ale również przekłada się na bardziej atrakcyjne warunki finansowania samochodów czy większe możliwości subsydiowania produktu ze strony importerów, a więc zdecydowanie impuls zwiększający popyt.

Po drugie odblokowanie pieniędzy z KPO

Wszystko to również wskazuje na wzrost dodatkowych czy wolnych środków w portfelach Polaków. Nie można pominąć jednak najważniejszego – odblokowania pieniędzy z KPO, co powinno napędzić inwestycje, nowe projekty i zamówienia. Do powyższych optymistycznych czynników można dodać również „waloryzację” programu 500+. Rozpędzająca się gospodarka oznacza przyspieszenie również w sektorze automotive.

Po trzecie auta z Chin

Z czynników stricte branżowych różnicę na plus mogą zrobić chińskie marki, które na poważnie zaczynają wchodzić na Polski rynek. Z uwagi na specyfikę tych firm, a zwłaszcza ich produktu, może to stanowić wartość dodaną do wolumenu krajowych rejestracji. Jest to spowodowane głównie atrakcyjnymi cenami tamtejszych aut. W związku z tym może dojść do sytuacji, w której część nabywców, którzy nie rozważali obecnie zakupu nowego pojazdu, wezmą to pod uwagę dzięki ofertom z Chin.

Ciemne chmury nad pozytywnymi prognozami

Zagrożeniem dla optymistycznych prognoz w branży automotive może być niestabilna sytuacja geopolityczna. Wojna w Ukrainie może trwać jeszcze bardzo długo, a to wiąże się z konsekwencjami dla polityki gospodarczej państw ościennych. Poza tym trwa również konflikt na Bliskim Wschodzie, wpływający choćby na ceny paliw.

Jednak przy założeniu, że nie będą one eskalować można podtrzymać pozytywne prognozy na 2024 rok. Siła nabywcza polskiego konsumenta powinna być wyższa niż w roku ubiegłym, a to oznacza dobry okres dla dealerów i sektora automotive. Nadchodzi długo wyczekiwany czas spokojnej stabilizacji ze wskazaniem na wzrost.

Przeczytaj także:
 Jakie korzyści dla JDG ma leasing operacyjny?

Jakie korzyści dla JDG ma leasing operacyjny?

23.11.2023 Baza wiedzy Mikrofirmy zyskują na popularności. Według danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko w pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG). Czytaj więcej