Jakie korzyści dla JDG ma leasing operacyjny?

Jakie korzyści dla JDG ma leasing operacyjny?

23.11.2023 Baza wiedzy Mikrofirmy zyskują na popularności. Według danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko w pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG). Uruchomienie firmy często wiąże się z koniecznością zakupu samochodu. Czy w tym celu warto zainteresować się leasingiem operacyjnym? W poniższym materiale przedstawiamy 4 zalety, które przemawiają za taką formą finansowania dla JDG.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nawet jednoosobowa działalność, która niedawno pojawiła się na rynku, może skorzystać z leasingu operacyjnego na auto. Co więcej, taka możliwość wiąże się z wieloma korzyściami. Jakimi?

Po pierwsze, łatwa dostępność

Jednoosobowe firmy mogą mieć trudności z załatwieniem kredytu, szczególnie gdy dopiero zaczynają działać. Banki wymagają określonego czasu prowadzenia biznesu, a procedury udowadniania wiarygodności płatniczej i sprawdzania sytuacji finansowej przedsiębiorstwa bywają czasochłonne, i skomplikowane. Inaczej jest w przypadku leasingu operacyjnego, gdzie JDG mają szansę na zdobycie finansowania nawet bez wieloletniego doświadczenia na rynku i wysokiej zdolności kredytowej.

Po drugie, korzyści podatkowe

Leasing operacyjny samochodu na firmę jednoosobową to usługa objęta podatkiem VAT w wysokości 23 proc. Dodaje się go więc do czynszu inicjalnego oraz comiesięcznej raty leasingowej. Przedsiębiorca ma jednak prawo do jego odliczenia – o ile jest czynnym płatnikiem VAT.

Jak to wygląda?

Jeśli auto używane jest jedynie w celach służbowych – przedsiębiorca może odliczyć 100 proc. wartości podatku VAT.

Z kolei, jeśli korzysta z niego również prywatnie – ma prawo odliczyć 50 proc. VAT. Nieodliczona połowa może być jednak zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. Można wrzucić w nie także wydatki eksploatacyjne np. wymianę opon, co jest dodatkową korzyścią dla właściciela firmy.

Możliwość zmiany

Kolejną zaletą leasingu operacyjnego w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej jest opcja regularnej wymiany samochodu na nowy. W tym celu wystarczy zrezygnować z wykupu, zwrócić pojazd do Santander Consumer Multirent i podpisać nową umowę po zakończeniu dotychczasowej. Dzięki temu, jeśli lubimy zmiany albo czujemy, że auto, którego dotąd używaliśmy nie spełnia wszystkich naszych oczekiwań, nie musimy przywiązywać się do niego na siłę albo tracić czasu na jego sprzedaż.

Ostatnie, ale nie mniej ważne, czyli oszczędności i wygoda

Leasing dla jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się też z oszczędnościami, ponieważ leasingodawcy są w stanie uzyskać znaczne rabaty u dealerów samochodowych. W efekcie leasingobiorca płaci niewielką ratę, a więcej pieniędzy może włożyć w rozwój swojej działalności. Poza tym leasingodawcy często oferują dodatkowe usługi w pakiecie – np. serwis, ubezpieczenie lub wymianę opon. Dzięki temu użytkownik auta unika kolejnych wydatków i oszczędza również czas, który musiałby poświęcić na poszukiwanie usługodawców. Takie rozwiązanie daje Klientowi duże poczucie komfortu.

Zachęcamy do przyjrzenia się bliżej tej formie finansowania! W tym celu zapraszamy do zakładki przedstawiającej korzyści i leasingu operacyjnego w Santander Consumer Multirent

Przeczytaj także: