Mamy to! Kolejny raport o elektrykach

Mamy to! Kolejny raport o elektrykach

31.10.2023 Aktualności W związku z ciągle rosnącą liczbą elektryków na naszych drogach, postanowiliśmy po raz kolejny wziąć pod lupę temat samochodów napędzanych prądem. W naszym najnowszym raporcie „E-rewolucja w świecie motoryzacji” zbadaliśmy jak polscy kierowcy podchodzą do tematu nietradycyjnych aut w świetle nowych regulacji unijnych. Czego jeszcze się dowiedzieliśmy? Opisujemy poniżej.

W pierwszej kolejności postanowiliśmy sprawdzić, jakim zainteresowaniem obecnie cieszy się perspektywa zakupu elektryka wśród polskich kierowców. Jak się okazało, już jedna czwarta z nich byłaby w stanie przesiąść się do auta elektrycznego. Wśród entuzjastów takiego pomysłu znalazło się wielu ankietowanych w wieku 30-39 lat oraz mieszkających w dużych miastach powyżej 250 tys. mieszkańców jak Warszawa czy Gdańsk. Po drugiej stronie skali – wśród 60 proc. niezainteresowanych zakupem elektryka – było za to ponad 70 proc. seniorów powyżej 70 roku życia. W porównaniu z naszym wcześniejszym badaniem na temat elektryków „Nadchodzi czas aut elektrycznych” widzimy więc, że zainteresowanie nimi utrzymuje się na podobnym poziomie.

W kolejnej części raportu sprawdziliśmy postawę polskich kierowców wobec zakazu sprzedaży nowych aut spalinowych od 2035 roku. Aż 44 proc. polskich kierowców nie podoba się ten pomysł, na co mogą mieć wpływ wyzwania dotyczące elektromobilności, które obserwujemy na co dzień. Wśród nich ankietowani wymieniali m.in. wysoką cenę pojazdów elektrycznych czy krótki zasięg na jednym ładowaniu. Można spodziewać się więc, że perspektywa kierowców zmieni się wraz z rozwiązaniami eliminującymi te przeszkody.

Ostatni rozdział poświęciliśmy samochodom jutra. To w nim znajdują się wyniki naszego pytania m.in. o to, ilu polskich kierowców zdecydowałoby się w przyszłości na kupno auta na wodór. Według raportu „E-rewolucja w świecie motoryzacji” taki krok rozważałoby już 41 proc. z nich! Jednak póki co jako alternatywę dla tradycyjnych aut spalinowych respondenci wymieniają hybrydy. Ponad połowa polskich kierowców przyznała, że to właśnie po samochód z takim napędem sięgnęłaby w pierwszej kolejności, gdyby chciała czymś zastąpić swój tradycyjny pojazd.

To jednak jeszcze nie wszystko! Więcej ciekawych danych czeka na odkrycie w naszym raporcie, zachęcamy do zapoznania się z nim: 
[Zobacz Raport]

Przeczytaj także: