Gdzie polscy kierowcy kupiliby auto używane w sieci? Odpowiadamy

Gdzie polscy kierowcy kupiliby auto używane w sieci? Odpowiadamy

27.03.2023 Aktualności 24 proc. polskich kierowców kupiłoby samochód z drugiej ręki w e-sklepie konkretnego producenta lub na internetowej platformie zakupowej typu Autohero – tak wskazuje nasze najnowsze badanie „Auto używane w sieci”. Ankietowanych zapytaliśmy również o to, w jaki sposób by je sfinansowali i jak chcieliby podpisać umowę. Szczegóły w artykule poniżej.

W naszym najnowszym badaniu „Auto używane w sieci”, zapytaliśmy Polaków z prawem jazdy o to, gdzie kupiliby auto używane w sieci, gdyby obecnie taki zakup planowali. Najwięcej wskazań zdobyły dwie odpowiedzi – e-sklep konkretnego producenta oraz internetowa platforma zakupowa typu Autohero (w obu przypadkach po 24 proc.). W pierwszej grupie znalazło się najwięcej kierowców między 18 a 29 rokiem życia oraz po 70-tce, wsiadających za kółko kilka razy w tygodniu. Natomiast w drugiej było więcej osób jeżdżących codziennie oraz respondentów w wieku 40-49 lat.

Dalej według wskazań badanych kierowców znalazł się sklep internetowy konkretnego dealera (21 proc.). Tę odpowiedź najczęściej wybierali mężczyźni, co może wynikać z tego, że zwykle to oni bardziej interesują się motoryzacją. Ponadto 5 proc. Polaków z prawem jazdy stwierdziło, że zakupiłoby auto używane online w sklepie internetowym firmy finansującej samochody np. za pomocą leasingu, pożyczki leasingowej czy kredytu. Może to jednak wynikać z braku świadomości, że istnieje taka możliwość, ponieważ w porównaniu do pozostałych opcji, jest to stosunkowo nowe rozwiązanie.

Jakie finansowanie wybraliby polscy kierowcy?
W badaniu „Auto używane w sieci” kierowcy zostali zapytani również o to, w jaki sposób byliby gotowi sfinansować zakup samochodu używanego całkowicie przez internet. Z ich odpowiedzi wynika, że najchętniej skorzystaliby z pomocy kredytu samochodowego (27 proc.). W tej grupie znalazło się najwięcej ankietowanych z zarobkami na poziomie od 5000 do 6 999 zł netto. Patrząc na wiek, najczęściej odpowiedź ta była wskazywana przez 60-69 latków i 40-49 latków. 

Co szósty z ogółu badanych kierowców postawiłby z kolei na kredyt gotówkowy (16 proc.). Wskazywali tak głównie 40-49 latkowie, jednak tuż za nimi znaleźli się 18-29 latkowie. Patrząc na dochód, często odpowiadali tak również ankietowani z zarobkami między 4 000 a 4 999 zł netto. Zainteresowanie wsparciem w postaci leasingu i wynajmu długoterminowego kształtowało się na tym samym poziomie (12 proc.). Pierwsze z tych rozwiązań było wybierane głównie przez osoby przed 30 rokiem życia i zarabiających od 5 000 do 6 999 zł na rękę. Dalej znalazła się pożyczka leasingowa (5 proc. wskazań kierowców).

Umowa o finansowanie podpisywana stacjonarnie
W jaki sposób polscy kierowcy chcieliby podpisać umowę o finansowanie na zakup auta używanego w sieci? Jak wskazują wyniki naszego badania, zdania na ten temat są podzielone. Co może zaskoczyć w nowej, pocovidowej rzeczywistości, spory odsetek wolałby załatwić tę kwestię stacjonarnie w obecności przedstawiciela firmy finansującej (30 proc.). Nieco mniejszy odsetek ogółu kierowców wskazał opcję zdalną – od wniosku online do ręcznego podpisania umowy i odesłania jej w dogodnym momencie do podmiotu udzielającego środków (28 proc.). Co czwarty zmotoryzowany Polak wybrał tryb hybrydowy - złożenie wniosku przez internet, a podpisanie umowy stacjonarnie w obecności przedstawiciela firmy finansującej (23 proc.). Widać więc, że również, jeśli chodzi o kwestię formalności personalizacja usługi pod daną osobę jak najbardziej jest w cenie.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Multirent metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w styczniu 2023 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Próba n = 1000.

Przeczytaj także: