Jak zamontować instalację LPG w leasingowanym aucie?

Jak zamontować instalację LPG w leasingowanym aucie?

23.02.2023 Samochody z instalacją LPG w Polsce to potężna flota. Według styczniowych danych ACEA, tylko auta osobowe zasilane w ten sposób stanowią w naszym kraju aż 13,4 proc. floty. Świadczy to o dużym zainteresowaniu Polaków tym paliwem, które może wzrosnąć w związku z inflacją czy wejściem w życie embarga na import z Rosji. Co w tej sytuacji mogą zrobić osoby z leasingowanymi autami? Jak mogą zamontować LPG w takim pojeździe? Tłumaczymy poniżej.

W przypadku gdy leasingobiorca chce zainstalować autogaz w leasingowanym aucie zazwyczaj nie ma ku temu przeszkód. Musi się on jednak liczyć z pewnymi procedurami. Najważniejsza w procesie jest oczywiście zgoda leasingodawcy na wykonanie takich zmian w samochodzie. Jest to bardzo istotne, ponieważ doposażenie pojazdu na własną rękę może skutkować wypowiedzeniem umowy. W celu poinformowania firmy leasingowej o swoich zamiarach, leasingobiorca wypełnia stosowny wniosek i czeka na jego akceptację. Po otrzymaniu zgody będzie musiał wnieść opłatę, która powinna być ujęta w tabeli opłat dodatkowych dołączonej do umowy leasingowej.

Instalację klient może zamontować samodzielnie
Po otrzymaniu zgody na doposażenie auta w instalację LPG, leasingobiorca może sam wybrać miejsce montażu. Trzeba pamiętać przy tym, że zakładana instalacja musi być nowa i dobrej jakości, ponieważ doposażenie samochodu nie powinno obniżyć jego wartości całkowitej. Trudniąca się tym stacja musi też posiadać stosowny certyfikat, uprawniający ją do wprowadzania takich zmian w samochodach. 
To jednak nie wszystko - leasingobiorca musi zdawać sobie sprawę, że w większości przypadków to on poniesie koszty modyfikacji. Rzadziej zdarza się tak, że koszt instalacji pokrywa leasingodawca. W takiej sytuacji dochodzi do zmiany umowy leasingowej w taki sposób, że koszt instalacji jest doliczany do całkowitej sumy rat spłacanych przez korzystającego. Niezależnie od tego, kto pokryje koszt instalacji, leasingobiorcę czeka jeszcze opłata związana z wpisaniem adnotacji o instalacji w dowodzie rejestracyjnym.

Podwyższone ubezpieczenie i coroczne przeglądy
Leasingobiorca musi pamiętać również o tym, że firma leasingowa w żaden sposób nie kontroluje założonej instalacji gazowej. Korzystający powinien więc zadbać o to, by podczas montażu otrzymać homologację na instalację gazową, zaświadczenie transportowego dozoru technicznego na zbiornik, fakturę za wykonaną usługę oraz książeczkę gwarancyjną. Jest to szczególnie ważne, ponieważ bez dwóch pierwszych dokumentów nie wykona on przeglądu technicznego i będzie miał problemy ze sprzedażą pojazdu. Ponadto każdy z nich jest niezbędny do uzyskania obowiązkowego wpisu w dowodzie rejestracyjnym.

Poza tym leasingobiorca na własną rękę musi zająć się przeglądami zgodnie z wytycznymi producenta instalacji LPG. W nowych autach z autogazem pierwszy odbywa się po roku, a każdy kolejny trzeba wykonać co następne 12 miesięcy. Częstotliwość ta może jednak ulec zmianie ze względu na konieczność wcześniejszej wymiany niektórych części eksploatacyjnych samochodu np. świec zapłonowych lub oleju silnikowego.

Istotną kwestią jest też ubezpieczenie. Taka zmiana w aucie wpływa na wysokość wartości pojazdu i powinna być zgłoszona. Dzięki temu w przypadku szkody lub kradzieży, ubezpieczenie uwzględni koszty naprawy instalacji lub wyższego odszkodowania.

Na koniec warto jeszcze pamiętać, żeby przy instalacji LPG zawsze mieć przynajmniej 25 proc. benzyny w zbiorniku, ponieważ to na niej odbywa się rozruch zimnego silnika. Nawet podczas jazdy na autogazie, pompa paliwa nie przestaje pracować. Długotrwała jazda z minimalną ilością benzyny może skończyć się więc uszkodzeniem pompy lub innej części układu paliwowego.

Korzyści wynikające z posiadania LPG w użytkowanym aucie są nie do przecenienia. W Santander Consumer Multirent finansujemy zarówno nowe fabryczne pojazdy wyposażone w taką instalację lub te, w których można bez trudu ją zamontować, po otrzymaniu wymaganej zgody. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
 

Przeczytaj także: