Poznaj trendy w branży automotive na 2023 rok

Poznaj trendy w branży automotive na 2023 rok

18.07.2023 Aktualności W obecnym roku możemy zaobserwować wzrost liczby rejestracji nowych aut. Rośnie również rynek samochodów premium. Jakie jeszcze trendy w branży automotive są widoczne w 2023 roku? Wyjaśniamy poniżej.

Według PZPM, w grupie nowych samochodów osobowych w maju 2023 r. w naszym kraju odnotowano 38 575 rejestracji, czyli o 2 678 szt. (7,5 proc.) więcej niż rok wcześniej. Jest to dobra informacja, biorąc pod uwagę wyzwania związane z kupnem takich pojazdów m.in. wysokie ceny, na które oddziałuje inflacja oraz długi czas oczekiwania. Jest to też dobra perspektywa na przyszłość dla aut używanych, zwłaszcza, że ten obszar ciągle doświadcza spadków importu.

Gdzie jeszcze widać wzrosty? Jak się okazuje, w przypadku marek premium. Według IBRM Samar, tylko w okresie od stycznia do kwietnia 2023 r. wzrost rejestracji takich aut osiągnął poziom 12,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2022. Co ma na to wpływ? Przede wszystkim towarzyszące zakupowi takich aut rabaty, które zaczęły się pojawiać po długim okresie bez promocji i atrakcyjne oferty finansowania. Nie bez znaczenia jest jednak fakt, że takich pojazdów szukają głównie firmy, które mogą liczyć na korzyści podatkowo-rozliczeniowe. 

Coraz więcej elektryków
Wśród trendów branży automotive, widocznych w 2023 roku, nie można zapominać również o elektrykach. Jak wskazuje „Licznik Elektromobilności” PZPM i PSPA przez pierwsze pięć miesięcy br. liczba osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych zwiększyła się o 71 proc. w zestawieniu z analogicznym okresem 2022 r. Jest to widoczne między innymi w dużym zainteresowaniu polskich konsumentów dofinansowaniem z programu „Mój elektryk”, które obserwujemy również po własnych danych dotyczących liczby złożonych wniosków.

Czy to już wszystko? Oczywiście nie, na koniec możemy powiedzieć, że zaobserwowaliśmy również korzystną zmianę na rynku aut używanych – doszło do stabilizacji cen tych samochodów. Widać to na przykładzie danych Indeksu cen Grupy AUTO1, dużego europejskiego hurtownika aut używanych. Według jego analizy, szczyt cen hurtowych przypadł na lipiec 2022 r. IV kwartał ubiegłego roku charakteryzował się ich spadkiem, natomiast jak na razie br. pokazuje stabilizację cen transakcyjnych. Z pewnością ułatwi to zakup auta używanego wielu zainteresowanym, którzy do tej pory czekali z nim z powodu ciągle rosnących cen.

Przeczytaj także: