Auto w abonamencie? Zdania polskich kierowców są podzielone

Auto w abonamencie? Zdania polskich kierowców są podzielone

06.06.2023 Aktualności Już co szósty kierowca, któremu zdarzyło się wypożyczać samochód korzysta z takiego rozwiązania na co dzień w zastępstwie posiadania własnego pojazdu lub przemieszczania się komunikacją miejską – tak wskazuje nasze najnowsze badanie „Czas wynajmu aut” Santander Consumer Multirent. A jak zapatrują się polscy kierowcy na usługę samochodu w abonamencie? Jakie widzą zalety i wady tego rozwiązania? Odpowiadamy poniżej.

6 czerwca 2023 r. Co zniechęca do skorzystania z usługi auta na abonament? Przede wszystkim ewentualne dopłaty – związane z tzw. nadprzebiegiem czy nieutrzymywaniem auta w odpowiednim stanie (w obu przypadkach po 36 proc.). Kosztów wynikających z przekroczenia limitu kilometrów boi się najwięcej zarabiających do 1999 zł netto i mieszkańców wsi. Z kolei dodatkowych opłat za niezadowalającą kondycję pojazdu, np. zarysowania na karoserii, obawia się najwięcej kobiet i młodych kierowców w wieku 18-29 lat.

Co jeszcze zniechęca kierowców do tego rozwiązania? Według 33 proc. badanych wysoka cena wykupu auta na koniec najmu, na co najczęściej narzekali panowie (37 proc.). Zmotoryzowanym Polakom nie podobałyby się też ewentualne ograniczenia np. te związane z wyjazdem samochodem za granicę (31 proc.) czy przewozem zwierząt (28 proc.).

Niechętnie rezygnujemy też z prawa własności. 26 proc. osób zniechęcałoby do takiej usługi to, że do końca umowy właścicielem pojazdu pozostawałaby firma finansująca. Co ciekawe, tylko dla 3 proc. kierowców barierą byłaby cena abonamentu. Z kolei 10 proc. badanych odpowiedziało, że nie widzi żadnych minusów takiej usługi.

Korzyści auta na abonament? Co trzeci kierowca ma problem z ich podaniem
Zmotoryzowanych Polaków do skorzystania z najmu długoterminowego samochodu zachęciłoby wliczenie w miesięczny abonament kosztów napraw, serwisu oraz ubezpieczenia (35 proc. wskazań). Wśród badanych, którzy udzielili tej odpowiedzi, znalazło się najwięcej 30-latków i mieszkańców dużych miast powyżej 250 tys. osób. Co trzeciemu podobałaby się też możliwość skorzystania z takiej usługi bez wkładu własnego (29 proc.) – zwłaszcza doceniliby to 40- i 50-latkowie. Ponadto co piąty kierowca chętnie wykorzystałby to rozwiązanie jako możliwość do jeżdżenia autem klasy premium bez ponoszenia jednorazowego, dużego wydatku (20 proc.). Najczęściej odpowiadali tak mieszkańcy dużych miast takich jak Warszawa czy Kraków i 50-latkowie.

Niestety, spora część ankietowanych na ten moment nie potrafiła jednak znaleźć żadnych korzyści wynikających z korzystania z auta na abonament (31 proc.). Wśród nich przeważały osoby z małych miast do 50 tys. mieszkańców i 60-latkowie. Wygląda więc na to, że na razie wielu zmotoryzowanych Polaków może pozostać przy najmie krótkoterminowym lub korzystaniu z własnego pojazdu czy innych rozwiązań finansowych.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Multirent metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 30 marca – 03 kwietnia 2023 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa Polaków posiadających prawo jazdy. Próba n = 1000.
 

Przeczytaj także:
 Wszystkie kolory pomagania

Wszystkie kolory pomagania

22.05.2023 Aktualności W publikacji Wspieramy podopiecznych Fundacji „Zobacz mnie”!, możecie przeczytać o wsparciu Santander Consumer Multirent dla Fundacji „Zobacz mnie”. Czytaj więcej