Dźwięk samochodu, jaki znamy, przejdzie do historii

Dźwięk samochodu, jaki znamy, przejdzie do historii

14.12.2020 Baza wiedzy Samochody od zawsze były głośne. Niektóre dźwięki są tak charakterystyczne, że od razu wiemy, co danemu pojazdowi dolega. Pojawienie się samochodów elektrycznych miało zmienić tę sytuację. Bowiem są one znacznie cichsze, od tradycyjnych modeli, a nawet niemal niesłyszalne. Jednak pojawił się nowy problem…

Okazuje się, że samochody o napędzie elektrycznym i hybrydowym są zbyt ciche. Bzdura? Absolutnie nie! Duży problem z samochodami elektrycznymi mają osoby niewidome i niedosłyszące. Podczas powolnej jazdy elektryk i hybryda mogą być tak ciche, że piesi wchodzą wprost pod auto. Coraz większy odsetek ludzi chodzi z telefonami w dłoniach i nie patrzy na to, co się dzieje przechodząc przez ulicę. Na przykład nie słysząc samochodu wybiegają z zaułków doświadczając pozornego bezpieczeństwa. Ciche samochody stanowią również utrudnienie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego, np. rowerzystów. 

Dlatego Parlament Europejski uregulował tę kwestię już w 2014 roku, dając producentom pięć lat na wdrożenie generatorów dźwięków (tzw. AVAS – Acoustic Vehicle Alert System, czyli samochodowego systemu akustycznego ostrzegania) do produkowanych samochodów elektrycznych i hybrydowych. Termin na wdrożenie właśnie dobiegł końca. Od 1 lipca 2019 roku, każdy nowy samochód elektryczny i hybrydowy będzie musiał mieć wbudowany system AVAS. Zasada jest prosta – gdy samochód będzie stał (np. na pasach) będzie cichy, natomiast w momencie ruszania i rozpędzania się do 20 km/h będzie musiał wydawać ciągły dźwięk. Po przekroczeniu 20 km/h dźwięk nie będzie wydawany przez generator, gdyż wtedy wystarczająco dobrze jest słyszalny szum wytwarzający się podczas przesuwania się kół po jezdni. 

Co ważne, w taki generator dźwięku, będą musiały zostać wyposażone do 2021 roku wszystkie używane samochody o napędzie elektronicznym i hybrydowym, które nie posiadają tej funkcjonalności. Producenci na całym świecie opracowywali standardy audio dla pojazdów zelektryzowanych, by zapewnić pieszym i rowerzystom świadomość ich obecności. Każdy z nich jest mocno futurystyczny! Dźwięki mają odpowiadać poszczególnym kategoriom pojazdów, tak by można było po odgłosach zorientować się co jedzie. Jakie wkrótce będziemy słyszeli?

  • BMW: Producent zaprosił do opracowania dźwięku Hansa Zimmera, niemieckiego kompozytora muzyki filmowej, znanego ze ścieżek dźwiękowych do np. Króla Lwa czy Gladiatora 
  • Ford: Producent zaprosił członków Narodowej Federacji Niewidomych do swego londyńskiego biura, aby „doświadczyć” dźwięku opracowanego przez naukowców marki. Testy wypadły pomyślnie 
  • Nissan
  • Jaguar 

Już niebawem może się okazać, że pojawią się kolejne problemy związane z wdrożeniem omawianej dyrektywy – bowiem według niej, każdy z modeli samochodów może mieć inny dźwięk. Dlatego na naszych ulicach może pojawić się kakofonia! I może, za jakiś czas powstanie projekt zaprojektowania jednego dźwięku dla wszystkich samochodów elektrycznych oraz hybrydowych. 

Także na polskich drogach można  spodziewać się dużych zmian. Już wkrótce będą słyszalne również inne dźwięki aniżeli tradycyjne warczenie silnika. Samochodów elektrycznych i hybrydowych przybywa w Polsce z miesiąca na miesiąc. Tylko w maju 2019 roku zarejestrowano ponad 2,7 tys. hybryd (wzrost o 52,6 proc. rok do roku) oraz 146 sztuk z napędem elektrycznym (wzrost o 58,7 proc.).

Jak wynika z raportu „Polaków portfel własny – w drodze” aż 6,8 proc. osób biorących udział w badaniu chce zmienić swój obecny samochód na elektryczny lub hybrydowy. Jeśli więc myślisz o zakupie eko samochodu, nie wahaj się nawet chwili, tylko zadzwoń pod numer 71 330 96 96 i porozmawiaj z doradcą na temat możliwości sfinansowania pojazdu w Santander Consumer Multirent. 

Pamiętaj, że decyzja, o warunkach i przyznaniu finansowania samochodu z uwzględnieniem oceny aktualnej sytuacji klienta, jest podejmowana każdorazowo przez Santander Consumer Multirent z siedzibą we Wrocławiu.

Przeczytaj także:
 Polacy chcą kupować firmowe auto online

Polacy chcą kupować firmowe auto online

27.11.2020 Aktualności Zmiany wywołane pandemią koronawirusa wpłynęły na postawy konsumentów i przeobraziły rynek samochodowy. Według raportu „Auto w sieci” Santander Consumer Multirent, dziś już co trzeci z nas chciałby kupić swój pojazd całkowicie przez internet Czytaj więcej

 Opony zimowe przed pierwszym śniegiem?

Opony zimowe przed pierwszym śniegiem?

04.11.2020 Baza wiedzy Zmiany klimatyczne sprawiły, że mamy coraz mniejsze szanse na mroźną i śnieżną zimę. Wielu kierowcom wydaje się, że z tego powodu w ogóle nie muszą zmieniać opon na zimowe. Inni czekają z tym na zapowiedzi opadów śniegu i minusowych temperatur. Czytaj więcej

 Co kolor auta mówi o jego właścicielu?

Co kolor auta mówi o jego właścicielu?

29.09.2020 Baza wiedzy Określanie osobowości ludzi na podstawie ich preferencji zakupowych, modowych i kulinarnych ma długą tradycję. Każdy z nas jest w pewnej mierze psychologiem, który stara się ocenić, z kim ma do czynienia. Patrzymy na to, co inni jedzą, jak się ubierają i czym jeżdżą. Czytaj więcej