Jak wziąć w leasing auto używane?

Jak wziąć w leasing auto używane?

26.08.2022 Baza wiedzy Problemy branży motoryzacyjnej w ostatnich czasach najbardziej odczuwają ci, którzy planowali zakup nowego auta – terminy oczekiwania po dziś dzień wynoszą kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. W tej sytuacji naturalny jest zwrot w stronę aut używanych, które już wcześniej cieszyły się dużą popularnością. Jak skorzystać z leasingu na taki samochód? Wyjaśnia ekspert Santander Consumer Multirent.

Zasady leasingu auta używanego są bardzo podobne do nowego. Różnica dotyczy głównie wieku pojazdu oraz jego przebiegu w momencie podpisywania umowy. Przykładowo, w Santander Consumer Multirent okres ten wynosi 5 lat, a przebieg nie może przekraczać 300 000 km. Natomiast już w niedalekiej przyszłości Santander Consumer Multirent zamierza rozszerzyć swoją ofertę także o możliwość finansowania samochodu w wieku 6 lat. Te ograniczenia spowodowane są potrzebą minimalizowania liczby awarii pojazdu, co ma znaczenie zarówno w sytuacji, gdy klient zdecyduje się wykupić auto na koniec zobowiązania, jak i w przypadku, kiedy leasingobiorca tego nie zrobi i leasingodawca będzie musiał je sprzedać.

Auto można wziąć z Polski lub sprowadzić zza granicy

W przypadku auta sprowadzanego zza granicy procedura będzie się wiązała z większą ilością formalności - koniecznością przedłożenia dowodu zapłacenia akcyzy i pełnego ciągu dokumentów zakupu, od faktury transgranicznej importera pojazdu do Polski do obecnego zbywcy. Co ważne, należy pamiętać, że leasing samochodu używanego zza granicy nie jest dostępny u każdego leasingodawcy.

Natomiast, jeśli chcemy leasingować auto używane z Polski, to w zależności od naszych preferencji finansowania do dyspozycji mamy procedurę standardową lub uproszczoną. W wariancie procedury uproszczonej potrzebujemy jedynie opisu przedmiotu leasingu i wypełnionego wniosku. Istotnym elementem jest także podmiot, od którego chcemy pozyskać samochód. Jeżeli wybieramy pojazd od tzw. zbywcy profesjonalisty cały proces skrócony jest do minimum, a wymagane formalności to jedynie:

  • przedstawienie pełnego ciągu dokumentów zakupu od właściciela w dowodzie rejestracyjnym do obecnego zbywcy,
  • dowód rejestracyjny poprzedniego właściciela i karta pojazdu dla aut zarejestrowanych w Polsce,

Natomiast w pozostałych przypadkach konieczne formalności będziemy musieli uzupełnić o:

  • notatkę z oględzin pojazdu zawierającą oświadczenie sprzedającego o braku wad prawnych i fizycznych (wybór pojazdu od tzw. zbywcy nieprofesjonalisty)

Leasing samochodu używanego nawet po zmianach spowodowanych Polskim Ładem pozostaje bardzo wygodną formą finansowania dzięki możliwości rozłożenia kosztów w czasie, a co za tym idzie nieobciążania firmy jednorazowym, dużym wydatkiem.

Przeczytaj także: