Kierowcy wolą wymianę na auto używane

Kierowcy wolą wymianę na auto używane

14.03.2024 Aktualności Nasz najnowszy raport, „Polak w swoim aucie” wskazuje, że aż 58 proc. ankietowanych wśród osób planujących wymienić w tym roku samochód, wybierze model z drugiej ręki. Jaką kwotę wydadzą na ten cel? Co piąty kierowca, który planuje w tym roku wymianę auta chce przeznaczyć od 11 do 30 tys. złotych. Respondenci głównie zamierzają sfinansować zakup ze środków własnych. . Więcej w poniższym wpisie.

Nowy czy używany? Jak się okazuje, większość polskich kierowców wybierze w tym roku zakup auta z rynku wtórnego. Zarówno panowie, jak i panie są pod tym względem zgodni – (odpowiednio 57 i 58 proc.). Jak się okazuje, spośród wszystkich grup wiekowych, to najmłodsi i najstarsi chcą najczęściej kupić samochód z drugiej ręki. Tak deklaruje już 74 proc. osób między 18 a 29 rokiem życia oraz 70 proc. siedemdziesięciolatków.

Nowość dla nielicznych

Po drugiej stronie medalu znalazło się 40 proc. kierowców, którzy chcą w 2024 roku kupić nowe auto. Wśród nich przeważają osoby o zarobkach powyżej od 7 tys. złotych netto w górę (77 proc.) oraz między 30 a 39 rokiem życia (54 proc.).

Niskim kosztem

W naszym badaniu zapytaliśmy również polskich kierowców, którzy planują w tym roku wymienić auto, ile chcą wydać na ten cel. Okazuje się, że są to dosyć niskie kwoty. Ograniczony budżet czy niechęć do dużego wydatku sprawia, że większość respondentów z tej grupy zdecyduje się na samochód z drugiej ręki. Jedna piąta ankietowanych (21 proc.) planuje na ten cel przeznaczyć od 11 do 30 tys. zł. Wydatek w wysokości do 10 tys. zadeklarowało 18 proc. ankietowanych i tyle samo polskich kierowców (18 proc.) planuje zapłacić między 51 a 100 tys. złotych. Dodatkowo 15 proc. polskich kierowców, którzy w tym roku planują wymianę auta przeznaczy na to od 31 do 50 tys. zł, a 14 proc. od 101 do 150 tys. zł. Ponadto 8 proc. wyda od 151 do 250 tys. zł. Najmniej, bo tylko 3 proc., ma w planach wydać powyżej 250 tys. złotych.

Najchętniej z własnej kieszeni

Co ciekawe, większość chciałaby sfinansować w tym roku wymianę auta ze środków własnych (57 proc.). A na jakie inne źródła finansowania decydują się polscy kierowcy? Najchętniej wybiorą leasing (12 proc.), a w dalszej kolejności – kredyt gotówkowy i kredyt samochodowy (oba po 10 proc.). Niewiele osób myśli o najmie krótkoterminowym (2 proc.) oraz długoterminowym (1 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 22-30 stycznia br. na osobach, które posiadają prawo jazdy i aktywnie je wykorzystują na zlecenie Santander Consumer Multirent przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS). Zrealizowano je metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Próba n=1000.

Przeczytaj także: