Zwiększa się flota elektryków w Polsce

Zwiększa się flota elektryków w Polsce

04.04.2024 Aktualności Na koniec lutego br. w naszym kraju było zarejestrowanych ponad 60 tys. osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV). Jak wskazuje Licznik Elektromobilności PZPM i PSPA, w ubiegłym miesiącu ich liczba zwiększyła się o 21 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. Trend wzrostowy dotyczący elektryków z pewnością utrzyma się w przeszłości. Nie obędzie się jednak bez wyzwań. O nich i korzyściach z posiadania elektryka opowiadamy poniżej.

Jak dowodzi nasze badanie „E-rewolucja w świecie motoryzacji”, w ubiegłym roku już 27 proc. polskich kierowców przyznało, że gdyby miało kupić samochód, rozważyłoby zakup auta elektrycznego. Te dane pokazują zainteresowanie zmotoryzowanych Polaków nowymi technologiami samochodowymi. Aby jednak rozwijało się ono dalej i by przyspieszyć tempo zmian na rynku automotive, konieczne będzie stawienie czoła pewnym wyzwaniom. Jakim?

Droga do elektryków niepozbawiona zakrętów

Jak wskazuje wspomniane wyżej badanie, kierowcy obawiają się np. wysokich kosztów zakupu elektryka. Poza tym wśród często wskazywanych odpowiedzi znalazła się niewystarczająca liczba ładowarek i krótki zasięg elektryka na jednym ładowaniu. Dobrą wiadomością jest jednak to, że części z nich można już obecnie zaradzić, a jeśli nie, to przynajmniej wynagrodzić innymi benefitami związanymi z posiadaniem samochodu elektrycznego. Należą do nich np. niższe koszty eksploatacji czy przywileje w miastach w tym bezpłatne parkowanie czy możliwość jazdy po buspasach.

Korzyści mamy wiele

W przypadku kosztów auta elektrycznego może pomóc dotacja do zakupu takiego samochodu z programu „Mój elektryk”. Według naszego badania „E-rewolucja w świecie motoryzacji” dofinansowanie na zakup takiego pojazdu ze strony państwa zachęciłoby do kupna już 90 proc. polskich kierowców.

W tym miejscu musimy dodać, że warto zainteresować się również ofertami specjalnymi, które tym bardziej mogą pomóc odciążyć portfele kierowców przy takim zakupie. Przykładowo w grupie Santander Consumer Bank trwa obecnie promocja na leasing w Santander Consumer Multirent i na kredyt w Santander Consumer Banku wszystkich modeli samochodów Maxus. Z promocji może skorzystać każdy zainteresowany aż do 30 czerwca br.

Promocyjny leasing na samochód Maxus w Santander Consumer Multirent:

  • leasing od 101 proc. dostępny w programie dopłat „Mój elektryk”. Dodatkową zaletą jest to, że wszystkie formalności związane z otrzymaniem dopłaty załatwia Santander Consumer Multirent, dzięki czemu klient nie musi się o nic martwić;
  • wpłata początkowa od 0 do 45 proc. wartości pojazdu;
  • okres spłaty od 24 do 60 miesięcy (wykup zgodny z okresem umowy).

Uwaga: Koszt całkowity na poziomie 101 proc. możliwy do uzyskania przy następujących parametrach: 45 proc. wpłaty, 24 miesiące, 19 proc. wykupu. (wg WIBOR 1M: 5,88 proc. z dnia 12.03.2024) Warunkiem koniecznym uzyskania kosztu na poziomie 101 proc. jest zastosowanie ubezpieczenia GAP Faktura.

Promocyjny kredyt na samochód Maxus w Santander Consumer Banku:

  • wpłata początkowa od 0,00 proc. ceny pojazdu;
  • okres kredytowania od 6 do 60 miesięcy;
  • oprocentowanie kredytu: stopa stała;
  • możliwość skredytowania składki AC;
  • prowizja: 0,00 proc.;
  • spłata w ratach: równych lub malejących;
  • miesięczna opłata z tytułu prowadzenia rachunku kredytowego zgodna z TOiP.

Warto skorzystać z tych możliwości, ponieważ wszystkie pojazdy w gamie Maxus są bardzo bogato wyposażone oraz zaawansowane technologicznie. Ponadto modele objęte są długą gwarancją producenta, gwarantując bezproblemowe użytkowanie samochodów. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z tą możliwością!

Inne wyzwania

Możemy poradzić sobie również z innymi wyzwaniami, przynajmniej do pewnego stopnia. Mimo że sieć ładowarek elektrycznych rozwija się powoli, w miarę możliwości lokalowych możemy zadbać o to, by ładować taki samochód w domu, a dłuższą podróż planować tak, by w razie czego móc skorzystać z ogólnodostępnej sieci. Branża automotive liczy także na wznowienie ważnego programu „Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru”, który może pomóc znacząco zwiększyć liczbę punktów ładowania takich samochodów.

W przypadku zasięgu elektryka warto natomiast wybierać marki, które cechuje największy zasięg. Należy też pamiętać, że technologia się rozwija i większość nowych modeli aut elektrycznych przejedzie na jednym ładowaniu ponad 300 km w warunkach autostradowych. Zdecydowanie jest to zasięg pozwalający na dalszą podróż, a z pewnością z czasem ta kwestia będzie jeszcze bardziej się rozwijać.

Przeczytaj także:
 Kierowcy wolą wymianę na auto używane

Kierowcy wolą wymianę na auto używane

14.03.2024 Aktualności Nasz najnowszy raport, „Polak w swoim aucie” wskazuje, że aż 58 proc. ankietowanych wśród osób planujących wymienić w tym roku samochód, wybierze model z drugiej ręki. Jaką kwotę wydadzą na ten cel? Czytaj więcej