Co polscy kierowcy myślą o opcji wynajęcia auta? Sprawdziliśmy!

Co polscy kierowcy myślą o opcji wynajęcia auta? Sprawdziliśmy!

01.06.2023 Aktualności 7 czerwca 2023 r. Przedstawiamy nasz najnowszy raport „Czas wynajmu aut”. W badaniu, na podstawie którego powstał raport, zapytaliśmy polskich kierowców, czy korzystali kiedyś z wypożyczonego auta i co myślą o możliwości najmu długoterminowego. Chcecie wiedzieć, co odpowiedzieli? Jeśli tak, więcej szczegółów podajemy poniżej.

Pierwsza część naszego raportu skupia się na dotychczasowych doświadczeniach polskich kierowców z usługą wypożyczania auta. Jak się okazuje, z takiej możliwości korzystało już ok. 22 proc. zmotoryzowanych Polaków! Co więcej, aż 16 proc. badanych - z grupy, która ma doświadczenia z wypożyczaniem samochodu - przyznało, że porusza się takim pojazdem na co dzień i jest to dla nich alternatywa dla przemieszczania się taksówkami czy komunikacją miejską. Największym zaufaniem posiadaczy prawa jazdy cieszą się tradycyjne wypożyczalnie samochodów takie jak Autocash (72 proc. wskazań wśród ankietowanych korzystających z podobnych usług). Na drugim miejscu znalazły się systemy car-sharingowe np. Traficar (18 proc.).

W drugim rozdziale postanowiliśmy opisać nasze spostrzeżenia dotyczące stosunku zmotoryzowanych Polaków do najmu długoterminowego. W tym celu poprosiliśmy o wskazanie korzyści i wad wynikających z takiego rozwiązania. To zadanie zdecydowanie podzieliło uczestników badania. Co trzeci respondent stwierdził np., że podoba mu się wliczenie kosztów ewentualnych napraw auta, serwisu i ubezpieczenia do comiesięcznego abonamentu (35 proc.), i jest to jego zdaniem czynnik zachęcający do skorzystania z takiego rozwiązania. Z drugiej strony jednak ankietowani zwracali uwagę na ewentualne dopłaty – za utrzymanie samochodu w niezadowalającym stanie lub przekroczenie umownego limitu kilometrów, co 36 proc. kierowców uznało za czynniki zniechęcające do skorzystania z najmu długoterminowego.

Na sam koniec postanowiliśmy postawić kawę na ławę i odpowiedzieć na pytanie, czy polscy kierowcy są gotowi na samochód w abonamencie. Odpowiedzi w tym przypadku nie zdradzimy – wolelibyśmy, żebyście sami znaleźli ją w naszym raporcie. Możemy jednak powiedzieć o innym wątku, który zawiera ten rozdział – mianowicie kwestii optymalnego kosztu miesięcznego abonamentu za taką usługę. Według co drugiego kierowcy byłoby to mniej niż 1000 zł (44 proc.).

Chcecie dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do zapoznania się z całością naszego raportu: Polaków Portfel Własny: Czas wynajmu aut.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Multirent przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS). Zrealizowano je metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), w dniach 30 marca – 03 kwietnia 2023 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa Polaków posiadających prawo jazdy. Próba n = 1000.
 

Przeczytaj także:
 Wszystkie kolory pomagania

Wszystkie kolory pomagania

22.05.2023 Aktualności W publikacji Wspieramy podopiecznych Fundacji „Zobacz mnie”!, możecie przeczytać o wsparciu Santander Consumer Multirent dla Fundacji „Zobacz mnie”. Czytaj więcej