Jak przygotować auto do lata?

Jak przygotować auto do lata?

17.06.2021 Baza wiedzy Kiedy na zewnątrz robi się coraz cieplej, a ustalone urlopy zbliżają się wielkimi krokami, warto zadbać o stan naszego pojazdu, by uniknąć przykrych niespodzianek na drodze. Trudne, zimowe warunki sprawiają jednak, że będziemy musieli poświęcić trochę czasu na przywrócenie aut do dawnej świetności. Jak zadbać o samochód latem? Dowiecie się tego z artykułu poniżej.

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić w sezonie letnim jest dokładne umycie pojazdu. W tym celu najlepiej odwiedzić np. myjnię bezdotykową i w miarę możliwości wyczyścić podwozie i nadkola, by uniknąć rdzewienia tych elementów. Następnie można zająć się karoserią. Kto chce, może pokusić się tutaj o glinkowanie, które pozwoli usunąć najgorszy brud. Tak oczyszczoną karoserię na koniec warto zabezpieczyć za pomocą wosku. Uwadze należy poddać też szyby reflektorów i wycieraczki. Jeśli szyby są matowe, warto je wypolerować i przy okazji sprawdzić ich ustawienie. W przypadku wycieraczek natomiast powinniśmy skontrolować, jak radzą sobie ze zbieraniem wody. Jeśli okaże się, że robią to niedokładnie, potrzebna będzie ich wymiana.

Przechodząc do opon, dobrze byłoby wyczyścić felgi przeznaczonym do tego preparatem, a ogumienie zabezpieczyć czernidłem, chroniącym gumę przed pękaniem. Przed rozpoczęciem pielęgnacji, należy przekonać się jednak, czy nie powinniśmy ich wymienić. Jeśli nie używamy opon wielosezonowych, konieczna będzie zmiana ogumienia na letnie. Zapewni to lepsze prowadzenie auta i skróci drogę hamowania pojazdu, zwiększając bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.

Następną rzeczą, jaką trzeba skontrolować po zimie są płyny eksploatacyjne naszego samochodu w tym olej silnikowy, płyn hamulcowy i chłodniczy. Jest to istotne, ponieważ wpływają one na możliwości naszego pojazdu. Poza nimi powinniśmy zadbać także o letni płyn do spryskiwaczy, dostosowany do wysokich temperatur.

Przed ciągiem upalnych dni koniecznością jest także sprawdzenie stanu klimatyzacji. Jeśli przez całą zimę się z niej nie korzystało, po jej włączeniu może się pojawić nieprzyjemny zapach, zwiastujący pojawienie się pleśni. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fachowca, który wyczyści cały układ, sprawdzi jego poprawne działanie oraz wymieni potrzebne filtry. W przypadku braku czasu, czyszczenie klimatyzacji można wykonać również samodzielnie za pomocą dostępnych na rynku środków.

Ostatnią, lecz nie mniej ważną rzeczą jest sprawdzenie stanu technicznego naszego auta w serwisie lub na stacji kontroli pojazdów. Jeżeli jakieś elementy okażą się wadliwe, powinniśmy niezwłocznie wymienić je lub naprawić. A gdyby okazało się to zbyt kosztowne, możemy rozejrzeć się za nowym autem, korzystając np. z leasingu i towarzyszących mu atrakcyjnych usług dodatkowych m.in. w postaci karty paliwowej, umożliwiającej wygodne płatności za paliwo, oleje, myjnie i akcesoria samochodowe.

Przeczytaj także:
 Jak wybrać auto do firmy?

Jak wybrać auto do firmy?

08.06.2021 Baza wiedzy Według naszego badania aż 44 proc. polskich firm posiada co najmniej jedno auto na użytek pracowników, a w co dziesiątej z nich liczba takich pojazdów rośnie do 4 albo 5. Jak wybrać samochód do firmy, który spełni nasze oczekiwania i będzie dobrze służył pracownikom? Radzimy w poniższym artykule. Czytaj więcej

 Polacy chcą kupować firmowe auto online

Polacy chcą kupować firmowe auto online

27.11.2020 Aktualności Zmiany wywołane pandemią koronawirusa wpłynęły na postawy konsumentów i przeobraziły rynek samochodowy. Według raportu „Auto w sieci” Santander Consumer Multirent, dziś już co trzeci z nas chciałby kupić swój pojazd całkowicie przez internet Czytaj więcej