Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nowego samochodu?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nowego samochodu?

13.10.2021 Porady Niektórzy uważają, że nie ma konieczności specjalnego przygotowywania się do zakupu nowego auta. Takie podejście może jednak sprawić, że niechcący podejmiemy złą decyzję, której będziemy później żałować. Co zrobić, aby tego uniknąć? I na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając samochód z salonu? Tłumaczymy w tekście poniżej.

Mając w planach kupno nowego auta zawsze powinniśmy myśleć o przyszłości. Możliwe, że już za kilka lat będziemy chcieli je wymienić, dlatego warto zadbać o to, żeby jego wartość w chwili odsprzedaży była możliwie jak najwyższa. Tradycyjnie najmniej stracimy na najpopularniejszych markach, wzbudzających największe zainteresowanie potencjalnych kupców na rynku wtórnym. Nie bez znaczenia są też bogate wyposażenie samochodu i aspekty wizualne – auta w klasycznych kolorach, takich jak czarny czy srebrny, najczęściej trzymają lepszą cenę.

Podczas podejmowania decyzji o zakupie, warto pomyśleć także o eksploatacji pojazdu, żeby później nie okazało się, że naprawa, okresowy przegląd czy wymiana części w naszym aucie będzie nas słono kosztować. Z tego względu powinniśmy wziąć pod uwagę możliwości naszego budżetu zanim zdecydujemy się na kupno marki premium, gdzie takie czynności są droższe.

Przy zakupie tego kalibru powinniśmy też pamiętać o tym, żeby nie dać się ponieść spontaniczności czy pozytywnym recenzjom w internecie. Najlepszym i najprostszym sposobem na to, żeby przekonać się, czy dany pojazd faktycznie będzie nam odpowiadał jest jazda testowa. Podczas niej należy dokładnie obejrzeć bagażnik, wykonanie wnętrza, pojeździć autem na wysokich obrotach i na różnych drogach, co pozwoli wykryć jego ewentualne wady np. słabe wygłuszenie wnętrza czy twarde zawieszenie.

Po jeździe próbnej, nadchodzi czas na to, żeby dowiedzieć się, co będzie nam potrzebne przy odbiorze auta z salonu. Tu najważniejsza jest gwarancja producenta, o której warunkach dealer poinformuje nas przy wydawaniu pojazdu. W zależności od marki, może ona obejmować konkretny okres czasu lub limit kilometrów. Każdorazowo warunkiem jej zachowania jest natomiast regularne wykonywanie przeglądów serwisowych. Najczęściej powinny odbywać się raz w roku lub przed przekroczeniem konkretnego przebiegu. Pierwszy z nich wykonuje dealer, na dowód czego klient dostaje od niego książkę serwisową.

W zależności od tego, w jaki sposób finansowany jest nasz pojazd, poza kartą gwarancyjną i książką serwisową powinniśmy otrzymać od dealera również komplet dokumentów rejestracyjnych. Tak dzieje się wówczas, gdy samochód jest przedmiotem umowy leasingu. Inaczej jest, kiedy kupujemy auto za gotówkę. Wtedy przed umówieniem się na odbiór, dealer musi przekazać nam dokumenty niezbędne do samodzielnego zarejestrowania samochodu, czyli świadectwo zgodności, kartę pojazdu i dokument potwierdzający jego zakup. W aucie powinna znaleźć się też instrukcja użytkowania, która uchroni nas przed niepoprawnym korzystaniem z pojazdu.

W następnym kroku czeka nas weryfikacja wyposażenia pojazdu. Należy sprawdzić, czy zgadza się ono z podaną nam wcześniej specyfikacją i czy nie występują drobne uszkodzenia. Warto poświęcić na to chwilę, zwłaszcza gdy kupujemy auto, które wcześniej było eksponowane w salonie. Czasami zdarza się, że wraz z samochodem otrzymujemy komplet opon. W takiej sytuacji powinniśmy zweryfikować, czy ich rozmiar jest odpowiedni do modelu pojazdu, a jeśli odbieramy nasze auto na przełomie roku - czy jego ogumienie jest dostosowane do aktualnych warunków pogodowych.

Na sam koniec podpisywany jest protokół zdawczo-odbiorczy. Jest on formą zabezpieczenia dla klienta, ponieważ muszą znaleźć się tam wszystkie szczegółowe informacje dotyczące auta m.in. jego marka, model czy wyposażenie. Po zakończeniu tej czynności, kupujący może bez obaw cieszyć się nowym pojazdem.

Przeczytaj także:
 Jak przygotować auto na jesień?

Jak przygotować auto na jesień?

23.09.2021 Aktualności Na zewnątrz robi się coraz chłodniej, możemy zaobserwować też coraz częstsze opady deszczu. To dobry moment, żeby przygotować nasze auto na nową porę roku. W jaki sposób? Tłumaczą eksperci Santander Consumer Multirent. Czytaj więcej

 Czym różni się auto elektryczne od hybrydy typu plug-in?

Czym różni się auto elektryczne od hybrydy typu plug-in?

02.07.2021 Baza wiedzy Jak wynika z badania KPMG „Global Automotive Executive Survey 2020”, prawie połowa kadry zarządzającej z branży wskazała, że ogniwa elektryczne będą napędzać większość samochodów do 2030 roku. Na rynku ma wzrosnąć też ilość maszyn o napędzie hybrydowym, w tym typu plug-in. Czytaj więcej

 Jak wybrać auto do firmy?

Jak wybrać auto do firmy?

08.06.2021 Baza wiedzy Według naszego badania aż 44 proc. polskich firm posiada co najmniej jedno auto na użytek pracowników, a w co dziesiątej z nich liczba takich pojazdów rośnie do 4 albo 5. Jak wybrać samochód do firmy, który spełni nasze oczekiwania i będzie dobrze służył pracownikom? Radzimy w poniższym artykule. Czytaj więcej