
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nowego samochodu?
13.10.2021 Porady Niektórzy uważają, że nie ma konieczności specjalnego przygotowywania się do zakupu nowego auta. Takie podejście może jednak sprawić, że niechcący podejmiemy złą decyzję, której będziemy później żałować. Co zrobić, aby tego uniknąć? I na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając samochód z salonu? Tłumaczymy w tekście poniżej.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nowego samochodu?
Niektórzy uważają, że nie ma konieczności specjalnego przygotowywania się do zakupu nowego auta. Takie podejście może jednak sprawić, że niechcący podejmiemy złą decyzję, której będziemy później żałować. Co zrobić, aby tego uniknąć? I na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając samochód z salonu? Tłumaczymy w tekście poniżej. Dowiedz się, jak kupić nowy samochód z salonu krok po kroku.
Zakup auta — o czym warto pamiętać?
Mając w planach kupno nowego auta, zawsze powinniśmy myśleć o przyszłości. Możliwe, że już za kilka lat będziemy chcieli je wymienić, dlatego warto zadbać o to, żeby jego wartość w chwili odsprzedaży była możliwie jak najwyższa. Tradycyjnie najmniej stracimy na najpopularniejszych markach, wzbudzających największe zainteresowanie potencjalnych kupców na rynku wtórnym. Nie bez znaczenia są też bogate wyposażenie samochodu i aspekty wizualne – auta w klasycznych kolorach, takich jak czarny czy srebrny, najczęściej trzymają lepszą cenę.
Jeśli planujesz kupić samochód, zastanów się, czego oczekujesz od swojego nowego pojazdu. Uwzględnij optymalne parametry silnika i rodzaj napędu, które najlepiej wpiszą się w Twoje potrzeby. Jeśli zależy Ci na maksymalnej oszczędności oraz bliskie są Ci kwestie ekologiczne, postaw na zakup samochodu hybrydowego lub elektrycznego. W przypadku, gdy dużo podróżujesz i pokonujesz spore dystanse, wybierz ekonomiczne auto napędzane silnikiem Diesla. Z kolei do codziennych dojazdów po mieście może sprawdzić się kompaktowy benzyniak.
Kupno samochodu a kwestie ekonomiczne
Podczas podejmowania decyzji o zakupie, warto pomyśleć także o eksploatacji samochodu, żeby później nie okazało się, że naprawa, okresowy przegląd czy wymiana części w naszym aucie będzie nas słono kosztować. Z tego względu powinniśmy wziąć pod uwagę możliwości naszego budżetu, zanim zdecydujemy się na kupno marki premium, gdzie takie czynności są droższe. Weź pod uwagę także koszty ubezpieczenia samochodu. Są one zdecydowanie wyższe w przypadku aut sportowych z dużymi i mocnymi silnikami.
Nowy samochód z salonu a jazda testowa
Przy zakupie tego kalibru powinniśmy też pamiętać o tym, żeby nie dać się ponieść spontaniczności czy pozytywnym recenzjom w internecie. Najlepszym i najprostszym sposobem na to, żeby przekonać się, czy dany pojazd faktycznie będzie nam odpowiadał jest jazda testowa. Podczas niej należy dokładnie obejrzeć bagażnik, wykonanie wnętrza, pojeździć autem na wysokich obrotach i na różnych drogach, co pozwoli wykryć jego ewentualne wady np. słabe wygłuszenie wnętrza czy twarde zawieszenie. Jazda testowa jest wręcz obowiązkowa także wtedy, gdy planujesz kupić samochód używany. Dzięki niej sprawdzisz, jak pojazd zachowuje się na drodze i czy nic nie budzi wątpliwości w trakcie jazdy.
Odbiór auta z salonu
Po jeździe próbnej nadchodzi czas na to, żeby dowiedzieć się, co będzie nam potrzebne przy odbiorze auta z salonu. Tu najważniejsza jest gwarancja producenta, o której warunkach dealer poinformuje nas przy wydawaniu pojazdu. W zależności od marki może ona obejmować konkretny okres czasu lub limit kilometrów. Każdorazowo warunkiem jej zachowania jest natomiast regularne wykonywanie przeglądów serwisowych. Najczęściej powinny odbywać się raz w roku lub przed przekroczeniem konkretnego przebiegu. Pierwszy z nich wykonuje dealer, na dowód czego klient dostaje od niego książkę serwisową.
W zależności od tego, w jaki sposób finansowany jest nasz pojazd, poza kartą gwarancyjną i książką serwisową powinniśmy otrzymać od dealera również komplet dokumentów rejestracyjnych. Tak dzieje się wówczas, gdy samochód jest przedmiotem umowy leasingu. Inaczej jest, kiedy kupujemy auto za gotówkę. Wtedy przed umówieniem się na odbiór, dealer musi przekazać nam dokumenty niezbędne do samodzielnego zarejestrowania samochodu, czyli świadectwo zgodności, kartę pojazdu i dokument potwierdzający jego zakup. W aucie powinna znaleźć się też instrukcja użytkowania, która uchroni nas przed niepoprawnym korzystaniem z pojazdu.
W następnym kroku czeka nas weryfikacja wyposażenia pojazdu. Należy sprawdzić, czy zgadza się ono z podaną nam wcześniej specyfikacją i czy nie występują drobne uszkodzenia. Warto poświęcić na to chwilę, zwłaszcza gdy kupujemy auto, które wcześniej było eksponowane w salonie. Czasami zdarza się, że wraz z samochodem otrzymujemy komplet opon. W takiej sytuacji powinniśmy zweryfikować, czy ich rozmiar jest odpowiedni do modelu pojazdu, a jeśli odbieramy nasze auto na przełomie roku ‑ czy jego ogumienie jest dostosowane do aktualnych warunków pogodowych.
Na sam koniec podpisywany jest protokół zdawczo‑odbiorczy. Jest on formą zabezpieczenia dla klienta, ponieważ muszą znaleźć się tam wszystkie szczegółowe informacje dotyczące auta m.in. jego marka, model czy wyposażenie. Po zakończeniu tej czynności kupujący może bez obaw cieszyć się nowym pojazdem.
Rejestracja nowego samochodu z salonu
Każdy pojazd mechaniczny musi być zarejestrowany, aby można było się nim legalnie poruszać po drogach. Może to zrobić nabywca, który kupił nowe auto z salonu lub upoważnić do tego pracownika salonu samochodowego. Jest to możliwe dzięki zapisom w pakiecie deregulacyjnym. Aby to zrobić, należy własnoręcznie lub elektronicznie podpisać stosowne upoważnienie.
W celu rejestracji pojazdu należy odwiedzić jeden z punktów:
- urząd miasta,
- starostwo powiatowe,
- urząd dzielnicy (w przypadku Warszawy).
Rejestracja samochodu musi odbyć się w ciągu 30 dni od chwili jego zakupu. W razie opóźnienia może grozić kara finansowa w wysokości od 500 do 1 000 zł.
Aby dopełnić niezbędnych formalności, należy złożyć wniosek o rejestrację wraz z dokumentami, takimi jak m.in. faktura zakupu auta, świadectwo zgodności WE. Urzędnik wyda tablice rejestracyjne oraz tymczasowy dowód rejestracyjny. W ciągu 30 dni samochód zostanie zarejestrowany na stałe.
Zakup samochodu w salonie a inne obowiązki
Zastanawiasz się, czy urząd skarbowy może wymagać, abyś opłacił podatek PCC od samochodu zakupionego w salonie? Nie, gdyż zakup jest zwolniony z tego obowiązku. Nie musisz więc składać deklaracji do urzędu.
Odbiór nowego samochodu z salonu wiąże się jednak z obowiązkiem wykupienia ubezpieczenia OC. To polisa obligatoryjna w przypadku wszystkich zarejestrowanych pojazdów mechanicznych. Wysokość składki jest obliczana na podstawie różnych parametrów, takich jak m.in. marka i model, moc i pojemność silnika, historia ubezpieczenia właściciela.
Zakup nowego samochodu z salonu — wady i zalety
Zastanawiasz się, czy warto kupić nowy samochód prosto z salonu? Zdecydowanie tak, jeśli chcesz być pierwszym jego właścicielem oraz dopasować elementy wyposażenia do indywidualnych potrzeb. Zakup auta w salonie to także pewność, że otrzymujesz fabrycznie nowy samochód, który jest sprawny i pozbawiony wad.
Minusem tego rozwiązania z pewnością jest cena zakupu nowego auta. Jest ona wyższa niż w przypadku samochodu o takich samych parametrach z rynku wtórnego. Zakup takiego pojazdu wiąże się więc ze sporym wydatkiem. Nowy właściciel musi także liczyć się z szybkim spadkiem wartości rynkowej samochodu z salonu. W ciągu 3-4 lat może się ona zmniejszyć nawet o 30-50%. Dla niektórych wadą może być także czas oczekiwania na nowy samochód, który nierzadko wynosi nawet kilka miesięcy.
Wielu kierowców decyduje się na kupno auta prosto z salonu, gdyż chce jeździć fabrycznie nowym pojazdem. Zanim więc zdecydujesz się na taką opcję, dokładnie określ swoje oczekiwania względem auta.