Pojawił się nasz kolejny raport „Polak w swoim aucie”

Pojawił się nasz kolejny raport „Polak w swoim aucie”

05.04.2024 Aktualności W ostatnich latach rynek motoryzacyjny przeszedł przez wiele trudności. Najpierw podczas pandemii wiele fabryk wstrzymało produkcję aut, następnie pojawił się problem niedoboru półprzewodników, a potem wybuchła wojna w Ukrainie, która wpłynęła na braki różnych komponentów. Rok 2023 okazał się pod tym względem lepszy. Wraz z poprawą sytuacji gospodarczej poprawiły się również nastroje konsumenckie, a kierowcy częściej kupowali auta. Jak kształtują się one w 2024 roku? Czy polscy kierowcy są obecnie chętni na zakup auta? Tę kwestię m.in. sprawdzamy w naszym najnowszym raporcie.

W materiale „Polak w swoim aucie” zdecydowaliśmy się zbadać podejście polskich kierowców do zakupu aut, wydatków związanych z eksploatacją i innych aspektów wynikających z użytkowania samochodu.

W pierwszym rozdziale raportu skupiliśmy się na tym, jak często ankietowani aktywnie korzystający z prawa jazdy wymieniają samochód. Jak się okazało, polscy kierowcy nie spieszą się jednak specjalnie z tą kwestią. Najwięcej, bo aż 23 proc. wymienia auto co 5-6 lat. Jak się okazuje w tym roku kupić inne auto chce jednak już co czwarty polski kierowca. Badanych z tej grupy zapytaliśmy, co skłania ich do wymiany i czy planują zakup nowego samochodu czy używanego.

Drugi rozdział poświęciliśmy różnym zagadnieniom finansowym związanym z zakupem oraz eksploatacją samochodu. Dowiedzieliśmy się, jaką kwotę planują przeznaczyć na wymianę auta ankietowani, którzy chcą w tym roku je zamienić. Wszystkich badanych zapytaliśmy natomiast o to, jakie koszty eksploatacji auta poza paliwem są z ich perspektywy najbardziej obciążające dla portfela. Wygrała tutaj naprawa usterek, którą wskazało 38 proc.

Na końcu przyjrzeliśmy się zwyczajom polskich kierowców. Sprawdziliśmy, kto najczęściej korzysta z auta i co jest dla nas najbardziej obciążające w jeździe samochodem. Jak się okazuje, polscy kierowcy przede wszystkim nie lubią brawury na drodze. Tę odpowiedź wskazało aż 56 proc. badanych.

Po więcej zapraszamy do zapoznania się z naszym raportem:

 

Przeczytaj także:
 Kierowcy wolą wymianę na auto używane

Kierowcy wolą wymianę na auto używane

14.03.2024 Aktualności Nasz najnowszy raport, „Polak w swoim aucie” wskazuje, że aż 58 proc. ankietowanych wśród osób planujących wymienić w tym roku samochód, wybierze model z drugiej ręki. Jaką kwotę wydadzą na ten cel? Czytaj więcej