Zmiany wprowadzone przez Polski Ład poważnie dotkną część przedsiębiorców

Zmiany wprowadzone przez Polski Ład poważnie dotkną część przedsiębiorców

01.12.2021 Aktualności Od czasu ogłoszenia zmian przyjętych w ramach Polskiego Ładu nie milknie dyskusja o tym, jaki będą miały wpływ na leasingobiorców. Z przedstawionych informacji wynika, że dojdzie do ograniczenia możliwości wykupu pojazdu do majątku prywatnego. W jaki sposób? Wyjaśniamy w artykule poniżej.

Przepisy przyjęte w ramach Polskiego Ładu zmieniają zasady wykupu pojazdów do majątku prywatnego dla firm po zakończeniu umowy leasingu. Od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorca będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego i VAT przy sprzedaży samochodu.

Wcześniej leasingobiorcy mogli prywatnie wykupić auto po zakończeniu umowy leasingowej, a po pół roku użytkowania odsprzedać kolejnej osobie bez płacenia podatku dochodowego. Od stycznia 2022 roku będą jednak musieli na to poczekać 6 lat albo liczyć się z koniecznością uiszczenia podatku od wartości pojazdu.

Zmiany dotyczą także podatku VAT. Na razie płaci się go od ostatniej raty leasingowej, dzięki czemu wynosi on 1 proc. wartości samochodu. Nowe przepisy sprawiają jednak, że w przypadku zakupu pojazdu do majątku prywatnego podatek VAT będzie płacony od realnej wartości rynkowej auta, a nie od wartości wykupu.

Nowe zasady mogą doprowadzić do zmiany preferencji przedsiębiorców odnośnie formy finansowania. Analitycy rynkowi przewidują, że w związku z nimi może zwiększyć się popularność produktów z wysoką wartością wykupu jak TCM lub Full Service Leasing.

Na razie są to jednak jedynie przewidywania, a więcej o preferencjach przedsiębiorców w kontekście nowych przepisów będzie można powiedzieć dopiero po I kwartale 2022 roku. Już teraz można jednak zaobserwować, że propozycja Polskiego Ładu doprowadziła do sytuacji, w której duża część klientów decyduje się na przedterminowe zakończenie umowy leasingowej w 2021 roku, aby uniknąć konieczności poddania się nowym zasadom wykupu i sprzedaży auta. Przepisy mają obowiązywać bowiem także tych, których zobowiązania zakończą się po 1 stycznia 2022 r.

Przeczytaj także: