Czy i kiedy opłaca się wykupić auto firmowe?

Czy i kiedy opłaca się wykupić auto firmowe?

06.10.2022 Porady Przedsiębiorcy często zadają sobie pytanie, kiedy najbardziej opłaca się wykupić auto firmowe z leasingu. Wraz z początkiem br. decyzję dodatkowo utrudniły nowe przepisy związane z wejściem w życie Polskiego Ładu. Jak obecnie wygląda sytuacja i który moment jest najlepszy na taki zakup? Opisujemy w poniższym artykule.

Przedsiębiorca, czyli osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą lub wspólnik spółki cywilnej, który decyduje się na leasing auta otrzymuje do wyboru dwie opcje jego wykupu:

  • w ramach prowadzonej działalności gospodarczej,
  • do majątku prywatnego.

Niezależnie od wybranej możliwości koszt pozostaje identyczny, ale w drugim przypadku konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. To jednak tylko pierwsza różnica. Oba rozwiązania posiadają swoje zalety i wady, które warto przemyśleć przed ostateczną decyzją.

Przykładowo, przy wykupie auta na osobę prywatną z wykorzystaniem w prowadzonej działalności, leasingobiorca otrzymuje:

  • możliwość ujęcia w kosztach uzyskania przychodu 20 proc. wydatków związanych z eksploatacją pojazdu,
  • możliwość odliczenia 50 proc. podatku VAT z faktur, które dokumentują wydatki związane z wykorzystywaniem samochodu w firmie.

Z kolei jeśli zdecyduje się na wykup na firmę, z założeniem wykorzystania auta również prywatnie, korzyści będzie trochę więcej. Przedsiębiorca zyska:

  • możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty wykupu,
  • możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu aż 75 proc. wydatków związanych z użytkowaniem samochodu,
  • możliwość odliczenia 50 proc. VAT z faktury za wykup pojazdu,
  • możliwość odliczenia 50 proc. VAT z faktur, które dokumentują wydatki związane z wykorzystywaniem w firmie samochodu osobowego.

Obie opcje nie są jednak pozbawione wad. Przy zakupie do majątku firmowego jest to np. konieczność zapłaty podatku dochodowego oraz składki zdrowotnej w przypadku sprzedaży auta przed upływem 6 lat liczonych od końca miesiąca, w którym pojazd został wycofany z działalności. Chcąc wykupić samochód na osobę prywatną również musimy liczyć się z tym obowiązkiem, a także z brakiem możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty wykupu i odliczenia VAT z faktury za wykup auta.

Wykupienie auta z leasingu operacyjnego nadal korzystne

W związku z Polskim Ładem, wiele osób zaczęło martwić się, że zakup samochodu po zakończeniu umowy leasingowej przestanie się opłacać. Obawy te jednak nie są uzasadnione, ponieważ Polski Ład nie zmienił samych zasad wykupu aut z leasingu. W związku z czym jest on nadal korzystny dla leasingobiorców, zwłaszcza że kwota jaką trzeba w tym celu zapłacić po zakończonej umowie jest zazwyczaj sporo niższa niż wartość rynkowa takiego pojazdu.

Niekorzystne zmiany dotyczą jedynie obciążeń podatkowych przy jego ewentualnej dalszej odsprzedaży. Przed zmianą przepisów przedsiębiorca, który wykupił pojazd na cele prywatne mógł sprzedać go po upływie pół roku i nie był zobowiązany do opodatkowania tej transakcji podatkiem dochodowym. Natomiast obecnie sprzedaż auta przed upływem 6 lat od końca miesiąca, w którym zostało ono wycofane z działalności - w tym wykupione z leasingu na cele prywatne - stanowi przychód z działalności gospodarczej. Wiąże się więc to z koniecznością poniesienia opłat w postaci podatku dochodowego oraz składki zdrowotnej.

Kiedy najkorzystniej wykupić auto? Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych preferencji leasingobiorcy. Podpisując umowę leasingu przedsiębiorca wybiera najbardziej odpowiedni dla siebie harmonogram spłat. W przypadku leasingu operacyjnego minimalny okres trwania umowy to 2 lata. Wartość wykupu pojazdu po tym okresie będzie jednak wyższa niż po 3 latach. Dlatego warto przemyśleć planowany okres zobowiązania także z tej perspektywy.

Przeczytaj także:
 Zbliża się premiera nowego Mitsubishi ASX

Zbliża się premiera nowego Mitsubishi ASX

19.09.2022 Aktualności Już 20 września br. odbędzie się globalna premiera nowego Mitsubishi ASX. Prezentację samochodu będzie można obejrzeć online o godzinie 19:00. O wydarzeniu donosi polski oddział Mitsubishi Motors na swojej stronie internetowej. Czytaj więcej