Największe przeszkody w zakupie elektryka

Największe przeszkody w zakupie elektryka

17.10.2022 Aktualności W naszym najnowszym badaniu na potrzeby raportu „Nachodzi czas aut elektrycznych” kierowcy zostali poproszeni o wymienienie zalet i wad samochodów elektrycznych. Ponad połowa z nich odpowiedziała, że największym atutem elektryków jest ich ekologiczność. Do najczęściej wymienianych wad należały natomiast ograniczona liczba stacji ładujących i wysoka cena samochodu. Zapraszamy do zapoznania się z szerszymi wynikami poniżej.

Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie naszej firmy, zeroemisyjne pojazdy kojarzą się polskim kierowcom przede wszystkim z ekologicznością (55 proc.). W dalszej kolejności ankietowani wskazywali przydatną możliwość ładowania auta w domu (31 proc.). Co czwarty respondent chwalił również cichą pracę auta i brak uciążliwych odgłosów silnika (28 proc.). Podobny odsetek badanych wspomniał o dodatkowych przywilejach wynikających z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, czyli o darmowym parkingu w strefach płatnych i opcji poruszania się buspasem (26 proc.).

Co zniechęca do elektryków? Najbardziej cena

Zapytani o największe wady samochodów elektrycznych badani skupili się na wysokim koszcie zakupu (45 proc.). Niewiele mniej, bo 44 proc. wspomniało również o ograniczonej liczbie stacji ładujących. Jest to niezwykle ważny aspekt, biorąc pod uwagę przyrost elektryków na polskich drogach. Zwłaszcza zeroemisyjnych pojazdów ciężarowych i dostawczych, którym niezbędna jest gęsta sieć ładowarek. W dalszej kolejności respondenci wspominali o niewielkim zasięgu na jednym ładowaniu (39 proc.), długim czasie ładowania (30 proc.) i problemach z utylizacją zużytych baterii (26 proc.).

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Multirent metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) 26 - 27 sierpnia 2022 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa aktywnych kierowców. Próba n = 645.

Przeczytaj także:
 Przygotowaliśmy raport o autach elektrycznych

Przygotowaliśmy raport o autach elektrycznych

12.10.2022 Aktualności Ostatnimi czasy o samochodach elektrycznych mówi się coraz więcej m.in. w kontekście regulacji takich jak „Fit for 55”, które sprawiają, że koncerny motoryzacyjne coraz głośniej wygłaszają deklaracje o gotowości do rezygnacji z produkcji aut spalinowych. Czytaj więcej